V Afghánistánu zemřelo loni při bojích a útocích nejvíc civilistů. Čtvrtinu mají na svědomí spojenci

Při bojích a útocích v Afghánistánu zemřel loni rekordní počet civilistů. Celkem 3804 civilních obětí, z nichž většinu mají na svědomí radikální islamisté, představuje nárůst o více než desetinu proti roku 2017. Podle agentury AFP to vyplývá ze zprávy asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA), kterou v neděli organizace zveřejnila.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění civilisté v kábulské nemocnici | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Vůbec nejvyšší je rovněž počet dětských obětí, kterých loni zemřelo 927, zatímco o rok dříve to bylo 826.

Za nárůstem počtu civilních obětí je podle OSN zejména vyšší počet cílených útoků na obyvatelstvo, které páchají islamističtí teroristé, ale rovněž nárůst počtu civilistů, kteří zemřeli po leteckých útocích spojenecké koalice.

Američané směřují k mírové dohodě s Tálibánem. Pochybnosti jsou na obou stranách, píše Economist

Číst článek

„Je to poprvé, co letecké operace způsobily smrt více než 500 lidí,“ cituje AFP ze zprávy, podle níž při vzdušných zásazích mezinárodní koalice vedené USA zemřelo 393 civilistů, zatímco afghánské armádě se přičítá 118 úmrtí.

Při leteckých útocích loni podle OSN zemřelo tolik civilistů jako v letech 2014, 2015 a 2016 dohromady.

Radikální organizace způsobily loni smrt 63 procent z celkového počtu obětí - 37 procentních bodů připadá na Tálibán, 20 procentních bodů na takzvaný Islámský stát a šest procentních bodů na ostatní skupiny, zatímco na mezinárodní a afghánské síly připadá podle OSN 24 procent obětí.

V posledních pěti letech překračuje každoročně počet mrtvých civilistů 3500. Okolo 7000 lidí pak bývá v důsledku bojů a útoků zraněno, čemuž podle nedělní zprávy přibližně odpovídá i loňský počet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme