OSN: Afghánští a mezinárodní vojáci letos zabili víc civilistů než Tálibán, na vině jsou mimo jiné nálety

Afghánská armáda a mezinárodní síly působící v Afghánistánu zabily v první polovině roku při bojových akcích více civilistů než povstalci z řad Tálibánu a dalších militantních skupin. V úterý to uvedla Organizace spojených národů ve zprávě z asistenční mise v Afghánistánu UNAMA. Zveřejněná čísla tak znovu ukazují, jak smrtící je 18 let trvající afghánský konflikt pro obyvatele země, poznamenává americký deník The New York Times.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské bezpečnostní složky na místě nedělního útoku v Kábulu. | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

„Konflikt v Afghánistánu má na civilisty nadále zdrcující dopad. Poslední aktualizovaná čísla OSN dokumentují 3812 civilních obětí – z toho 1366 úmrtí a 2446 zraněných  v první polovině roku 2019,“ stojí ve zprávě UNAMA zveřejněné na webu Organizace spojených národů. Celkový počet obětí podle ní oproti minulému roku klesl, čísla jsou ale stále nepřijatelná.  

Afghánské síly a jejich spojenci způsobili podle zprávy 52 procent civilních úmrtí – ve srovnání s 39 procenty, které lze přičíst militantům, většinou z řad Tálibánu či takzvaného islámského státu. Afghánské militantní skupiny stále však stojí za většinou z celkového počtu obětí, včetně úmrtí a zranění. 

Ministr zahraničí Petříček navštívil Afghánistán, ocenil práci českých vojáků

Číst článek

Provládním silám za prvních šest měsíců UNAMA přičítá bezmála 1397 civilních obětí – 717 úmrtí a 680 zraněných. V porovnáním s předchozím rokem jde o 31procentní nárůst. Největší podíl, tedy 18 procent, mají na statistice Afghánské národní bezpečnostní síly, za 12 procenty civilních obětí pak stojí mezinárodní síly působící v Afghánistánu, za dvěma procenty provládní milice. Jak ale zpráva upozorňuje, v některých případech nelze odpovědnost určit, proto čísla nejsou úplná.

Militantní skupiny podle UNAMA stojí za necelými 52 procenty všech civilních obětí, jen Tálibánu pak připisuje 38 procent a takzvanému islámskému státu 11 procent. Stejně jako u provládních skupin ale číslo není přesné vzhledem k tomu, že odpovědnost nelze v některých případech určit. Od 1. ledna do 30. června podle OSN protivládní skupiny stojí za 1968 civilními oběťmi – 531 úmrtí a 1437 raněných.

Počet civilních obětí způsobených militantními skupinami podle OSN klesl díky menšímu počtu útoků improvizovanými výbušnými zařízeními. U provládních sil naopak stoupl kvůli rozšíření vzdušných operací.

1,366 civilians killed in the #Afghanistan conflict in the first half of 2019. Pro-Govt Forces responsible for 717 deaths, Anti-Govt Elements (Taliban, ISKP & others) responsible for 531 deaths. #ZeroCivilianCasualtiesNow
Read update: bit.ly/2YEjW20

06:51 – 30. 07. 2019

115 114

Nálety a pozemní akce

OSN dále uvádí, že za vyšším počtem úmrtí stojí mimo jiné nálety, které jsou pro civilisty obzvláště nebezpečné – v první polovině roku 2019 jim organizace připisuje 519 obětí – 86 úmrtí a 61 raněných. „Zatímco počet raněných klesl, počet úmrtí se více než zdvojnásobil, což ukazuje na smrtící charakter této taktiky,“ popisuje zpráva.

„Organizace spojených národů uvádí, že 83 procent všech civilních obětí náletů připisuje ‚mezinárodním silám‘. V podstatě tak prstem ukazuje na Spojené státy, které jsou jediným členem mezinárodní koalice v Afghánistánu, který nálety provádí,“ komentuje The New York Times.

V Afghánistánu zavraždili rozhlasového novináře, před smrtí ho mučili

Číst článek

Nejvíce obětí – jednu třetinu z celkového počtu – si vyžádaly pozemní akce. Druhou nejčastější příčinou jsou pak improvizovaná výbušná zařízení. Děti podle zprávy tvořily bezmála jednu třetinu všech civilních obětí.

Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Sonny Leggett zjištění i způsob sběru dat ze strany OSN kritizoval s tím, že americká armáda úzce spolupracuje s afghánskými bezpečnostními silami, aby civilním obětem zabránila.

Afghánská vláda v reakci na zprávu UNAMA upozornila na počet civilních obětí připisovaný Tálibánu a zveřejnila seznam kroků, jakými se snaží civilním obětem zabránit.

Ve středu podle úřadů zemřelo v provincii Faráh nejméně 34 lidí, když autobus, ve kterém cestovali, zasáhl výbuch nálože nastražené u silnice. Dalších nejméně deset lidí bylo zraněno. Podle afghánské vlády jsou smrtící útoky Tálibánu v posledních měsících důkazem toho, že o mír nestojí.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme