‚Hrozí občanská válka.‘ OSN vyzvala k zákazu prodeje zbraní do Barmy

Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly zbraně. Valné shromáždění přijalo rezoluci odsuzující vojenskou juntu, která v únoru svrhla zvolenou vládu, a vyzvalo k propuštění politických vězňů, například zvolené vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij, a k ukončení násilí proti pokojným demonstrantům. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ozbrojené skupiny Karenský národní svaz (KNU) | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Páteční usnesení sice není právně závazné, ale má politický význam. „Hrozí rozsáhlá občanská válka,“ řekla před Valným shromážděním zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerová Burgenerová.

„Je třeba jednat rychle. Příležitost zvrátit vojenský převrat se zmenšuje,“ dodala. Rezoluci podpořilo 119 zemí, proti hlasovalo pouze Bělorusko.

Dalších 36 zemí se zdrželo hlasování. Byly mezi nimi mimo jiné Rusko a Čína, dva největší dodavatelé zbraní do Barmy. Některé ze států, které nehlasovaly, uvedly, že se jedná o interní záležitost Barmy. Podle jiných rezoluce opominula zákrok armády proti muslimské menšině Rohingů před čtyřmi lety, kvůli němuž ze země odešel téměř milion lidí.

Vojenský převrat

Barmská armáda provedla 1. února převrat, který zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Puč zprvu vyvolal masivní nenásilné demonstrace. Poté, co armáda a policie pokojné protesty krvavě potlačily, začalo ve městech i na venkově vznikat menší ozbrojené povstání. Podle barmské Asociace na pomoc politickým vězňům armáda od puče zadržela 5000 lidí a zabila přes 870 civilistů. Armáda tvrdí, že počet mrtvých je nižší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme