OSN: Česko by mělo zlepšit integraci Romů a boj s rasismem a islamofobií

Česko by mělo lépe integrovat romskou komunitu, bojovat s xenofobií nebo strachem z islámu. Zlepšení ve zmíněných oblastech doporučilo tuzemským autoritám OSN. Stav lidských práv v zemi organizace hodnotila v pravidelném přezkumu v Ženevě.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové na sidlišti Chanov

Romové na sidlišti Chanov | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Řada zemí ale zároveň ocenila pokrok, kterého Česká republika dosáhla v integraci hendikepovaných dětí do vzdělávacího systému.

OSN vyzdvihla i dohodu o výkupu vepřína v Letech u Písku. Pracovní skupina doporučení oficiálně vydá 10. listopadu.

Kupní smlouvu na vepřín v Letech podepíšeme ještě do voleb, tvrdí Herman

Číst článek

Takzvaný univerzální periodický přezkum je proces, který zkoumá stav lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Česko v minulosti prošlo posouzením v letech 2008 a 2012.

Další doporučení pro Česko se týkala dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, boje proti domácímu násilí nebo řešení problému přeplněných věznic.

Řada převážně muslimských zemí včetně Turecka, Indonésie či Íránu doporučila Česku bojovat také s islamofobií, která je podle nich na vzestupu. Prostředkem v tomto boji by podle doporučení měla být mimo jiné osvěta. Izrael Česku doporučil, aby navázalo novým projektem na vládní kampaň proti nenávisti, která letos skončila.

Další doporučení, která Česko dnes v Ženevě dostalo, se týkala pokračování úsilí o dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, boje proti domácímu násilí či řešení problému přeplněných věznic. Několik zemí vyzvalo Českou republiku také k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme