Česko 0:0 USA

OSN: Česko by mělo zlepšit integraci Romů a boj s rasismem a islamofobií

Česko by mělo lépe integrovat romskou komunitu, bojovat s xenofobií nebo strachem z islámu. Zlepšení ve zmíněných oblastech doporučilo tuzemským autoritám OSN. Stav lidských práv v zemi organizace hodnotila v pravidelném přezkumu v Ženevě.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové na sidlišti Chanov | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Řada zemí ale zároveň ocenila pokrok, kterého Česká republika dosáhla v integraci hendikepovaných dětí do vzdělávacího systému.

OSN vyzdvihla i dohodu o výkupu vepřína v Letech u Písku. Pracovní skupina doporučení oficiálně vydá 10. listopadu.

Kupní smlouvu na vepřín v Letech podepíšeme ještě do voleb, tvrdí Herman

Číst článek

Takzvaný univerzální periodický přezkum je proces, který zkoumá stav lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Česko v minulosti prošlo posouzením v letech 2008 a 2012.

Další doporučení pro Česko se týkala dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, boje proti domácímu násilí nebo řešení problému přeplněných věznic.

Řada převážně muslimských zemí včetně Turecka, Indonésie či Íránu doporučila Česku bojovat také s islamofobií, která je podle nich na vzestupu. Prostředkem v tomto boji by podle doporučení měla být mimo jiné osvěta. Izrael Česku doporučil, aby navázalo novým projektem na vládní kampaň proti nenávisti, která letos skončila.

Další doporučení, která Česko dnes v Ženevě dostalo, se týkala pokračování úsilí o dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, boje proti domácímu násilí či řešení problému přeplněných věznic. Několik zemí vyzvalo Českou republiku také k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme