OSN do dvou týdnů rozmístí v Libanonu tři a půl tisíce modrých příleb

Až tři a půl tisíce modrých příleb má do Libanonu přijít v příštích dvou týdnech. Předpokládá to Organizace spojených národů. Vojáci tak vytvoří podmínky pro příchod posílených jednotek mise UNIFIL, kterým by měli velet Francouzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modré přílby OSN | Zdroj: ČTK

Paříž zatím ale vyčkává, jak silnou armádu jsou ochotny poskytnout další země. Kromě evropských států nabízí pomoc také Turecko, Indonésie a Malajsie. Už zítra by o konkrétní podobě mírové mise měli začít jednat experti OSN a států, které zřejmě své vojáky do služeb modrých příleb propůjčí.

Armáda židovského státu už dvě třetiny svých mužů z jihu Libanonu stáhla, asi 10 tisíc jich tam ale zůstává kvůli obavám z dalších útoků bojovníků z Hizballáhu na sever Izraele. O tom, že jde o obavy oprávněné, je přesvědčená izraelská ministryně zahraničí Tzipi Livni, která poukazuje na pokračující násilí ze strany radikálů.

Libanonci, kteří se po měsíc trvajících bojích vracejí do svých domovů, začali s opravami svých obydlí. Na jih země ale i na jižní předměstí Bejrútu se už vrátily statisíce uprchlíků, tisíce našly rozbořené domy. Jeden z obyvatel předměstí, který se účastní na odklízení sutin, se podělil o své dojmy se zpravodajem Českého rozhlasu. "Odklízíme ruiny a vychází to z naší víry, jejích samotných základů. Nedaleko našli další těla, která byla pohřbena v troskách."

Jen v jižních předměstích je odhadován počet zničených bytových jednotek na 8 000 a v celém Libanonu na téměř dvakrát tolik. Hnutí Hizballáh okamžitě začalo vyplácet peněžitou pomoc těm, kteří přišli o vše.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme