OSN: Izrael proti flotile použil nepřiměřené násilí

Izrael má právo prosazovat námořní blokádu palestinské Gazy, zároveň ale při loňském zásahu proti mezinárodní flotile použil nepřiměřenou sílu. Takové je shrnutí vyšetřovací zprávy OSN, kterou má dnes světová organizace oficiálně zveřejnit. S předstihem už o ní informuje deník New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Dokument o 105 stránkách se týká incidentu, kdy izraelské komando postřílelo na lodi Mavi Marmara v mezinárodních vodách devět tureckých aktivistů. Flotila tehdy plula do palestinské Gazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřovací zprávě OSN o loňském krvavém zásahu Izraele proti mezinárodní flotile plující do Gazy mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Jak zdůrazňuje vyšetřovací zpráva, námořní blokády Gazy je z hlediska Izraele legitimní obrana a neodporuje mezinárodnímu právu. Brání totiž pašování zbraní nepřátelským Palestincům.

Zpráva OSN ale zároveň potvrzuje, že útok vojáků na aktivisty byl nepřiměřený použitou silou i tím, že k němu došlo tak daleko od Gazy. Někteří ze zabitých byli střeleni zezadu, jiní zblízka nebo opakovaně.

I po obsazení lodí se Izraelci chovali ke stovkám aktivistů a novinářů hrubě a neoprávněně jim sebrali osobní věci.

Izrael stále odmítá turecký požadavek na omluvu a odškodné pozůstalým. Už také přicházejí náznaky, že zveřejnění zprávy ještě prohloubí krizi mezi oběma státy.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme