OSN je znepokojeno přístupem české vlády k Romům

Výbor OSN pro lidská práva je znepokojen přístupem české vlády k Romům. Výbor totiž zkoumal, zda praktická politika českého kabinetu v ochraně lidských práv je v souladu s mezinárodními standardy. Došel k závěru, že jediným vážným problémem v této oblasti pro ni zůstává zacházení s Romy. Sdělilo to budapešťské sídlo Evropského střediska pro práva Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očekává proto, že Zemanův kabinet podnikne naléhavé kroky k nápravě nedostatků zmiňovaných výborem OSN a dá Českou republiku do souladu s mezinárodním právem. Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab považuje zprávu výboru OSN za neúplnou. "Zpráva Evropského střediska pro práva Romů je hodně zavádějící, hodně propagandistická. Výbor pro lidská práva ve svých závěrečných doporučeních uvádí 23 doporučení týkajících se různých oblastí. Není tedy pravda, že by to byl jediný vážný problém v oblasti lidských práv, na druhé straně je třeba zdůraznit, že výbor také v mnoha směrech Českou republiku pochválil za kvalitu a otevřenost zprávy, kterou jsme přednesli, i za to, jak delegace pod mým vedením před výborem vystupovala."

Ani místopředseda vlády Pavel Rychetský nepovažuje tyto informace za úplně přesnou. "V žádném případě nelze považovat zprávu ČTK o jednání výboru OSN pro lidská práva z hlediska postavení Romů v České republice za seriózní informaci, protože úroveň právního řádu je podle mého soudu spíše nadstandardní, rozhodně je v plném souladu s mezinárodními standardy a nedá se v žádném případě říci, že bychom měli jakákoli diskriminační opatření nebo normy součástí právního řádu."

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme