OSN jednala o rezoluci požadující odstoupení syrského prezidenta Asada. Rusko ji odmítlo

Rada bezpečnosti OSN v noci začala jednat o vůbec první rezoluci, která by měla ke konfliktu v Sýrii zaujmout jasné stanovisko. Hlasování se ale nečeká dříve než příští týden. V obléhaném městě Homs mezitím přibývá únosů a vzájemných útoků mezi sunnitskou a šíitskou komunitou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při projevu ke svým příznivcům v Damašku

Syrský prezident Bašár Asad při projevu ke svým příznivcům v Damašku | Foto: Muzaffar Salman | Zdroj: ČTK

Rusko podle očekávání odmítlo text v předloženém znění přijmout, konečná podoba rezoluce by podle něj neměla obsahovat žádné sankce nebo zbrojní embargo. Moskva je ochotná dále jednat, Asada prý ale bude podporovat i nadále.

Podle ruského velvyslance při OSN Viatalije Čurkina je důležité, aby byl v zemi umožněn politický dialog a nikoliv diktované podmínky. Odborníci se mají k návrhu vrátit v pondělí a vyjasnit jeho znění.

Stále větší pozornost okolních států

Syrští protivládní rebelové používají vybavení ze zahraničí, včetně zbraní izraelského původu. Uvedla to syrská státní televize. Ukázala hebrejsky popsané zbraně, i když nebylo jasné, odkud snímky pocházejí. Zbraně vyrobené židovským státem kolují od doby izraelské okupace i v Libanonu.

Londýnské The Times už v týdnu informovaly o dohodě, podle které začnou rebelům posílat zbraně Saúdská Arábie a Katar.

Povstalci mezitím oznámili zadržení sedmi Íránců v oblasti Homsu. Tvrdí, že jde o vojáky vyslané Teheránem na podporu syrského režimu. Jeden z nich se k tomu před kamerou také přiznal, i když není jasné, za jakých okolností vypovídal.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme