OSN jednala o rezoluci požadující odstoupení syrského prezidenta Asada. Rusko ji odmítlo

Rada bezpečnosti OSN v noci začala jednat o vůbec první rezoluci, která by měla ke konfliktu v Sýrii zaujmout jasné stanovisko. Hlasování se ale nečeká dříve než příští týden. V obléhaném městě Homs mezitím přibývá únosů a vzájemných útoků mezi sunnitskou a šíitskou komunitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při projevu ke svým příznivcům v Damašku | Foto: ČTK/AP, Muzaffar Salman

Rusko podle očekávání odmítlo text v předloženém znění přijmout, konečná podoba rezoluce by podle něj neměla obsahovat žádné sankce nebo zbrojní embargo. Moskva je ochotná dále jednat, Asada prý ale bude podporovat i nadále.

Podle ruského velvyslance při OSN Viatalije Čurkina je důležité, aby byl v zemi umožněn politický dialog a nikoliv diktované podmínky. Odborníci se mají k návrhu vrátit v pondělí a vyjasnit jeho znění.

Stále větší pozornost okolních států

Syrští protivládní rebelové používají vybavení ze zahraničí, včetně zbraní izraelského původu. Uvedla to syrská státní televize. Ukázala hebrejsky popsané zbraně, i když nebylo jasné, odkud snímky pocházejí. Zbraně vyrobené židovským státem kolují od doby izraelské okupace i v Libanonu.

Londýnské The Times už v týdnu informovaly o dohodě, podle které začnou rebelům posílat zbraně Saúdská Arábie a Katar.

Povstalci mezitím oznámili zadržení sedmi Íránců v oblasti Homsu. Tvrdí, že jde o vojáky vyslané Teheránem na podporu syrského režimu. Jeden z nich se k tomu před kamerou také přiznal, i když není jasné, za jakých okolností vypovídal.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme