OSN jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji. Nejsou ale tak tvrdé, jak navrhovaly USA

Severokorejský režim bude čelit dalším a ještě tvrdším sankcím. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové restrikce vůči Pchjongjangu kvůli poslednímu zatím nejsilnějšímu jadernému testu ze začátku září. Proti sankcím se nepostavila ani Čína a Rusko, které platí za poslední spojence severokorejského režimu.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanci hlasují během zasedání Bezpečností rady OSN o Severní Koreji

Velvyslanci hlasují během zasedání Bezpečností rady OSN o Severní Koreji | Foto: Stephanie Keith | Zdroj: Reuters

Nejnovější sankce Severní Koreji zakazují vývoz textilu, který je aktuálně jednou z největších vyvážených komodit. Země podle korejské agentury pro podporu obchodu a investic vyvezla látky za v přepočtu skoro 16,5 miliardy korun. Největším odběratelem byla Čína, do které proudilo až 80 % všeho textilního zboží. Větší odbyt už mělo jen severokorejské uhlí. Toho se ale dotkly předchozí sankce Rady bezpečnosti OSN zavedené v létě po jednom z raketových testů.

USA zažijí největší bolest a utrpení, pokud prosadí tvrdší sankce, varovala Spojené státy Severní Korea

Číst článek

Rezoluce také zavádí zákaz vývozu zemního plynu do Severní Koreje a omezuje, ovšem nezakazuje, dovoz ropy. Právě odstřižení dodávek ropy by na severokorejský režim a hlavně vojenský program mělo největší dopad. Spojeným státům se ale úplný zákaz nepodařilo prosadit.

Proti byly Čína a Rusko. Spojené státy nakonec ustoupily ze svých nároků, aby získaly podporu Pekingu a Moskvy pro prosazení sankcí. To se podařilo a sankce schválilo jednomyslně všech 15 členů.

Devátý pokus

Podle americké velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové není prioritou Washingtonu utahování otěží Severokorejcům, ale mír. „Nemáme z dalšího zpřísňování sankcí radost. Nechceme válku. Severokorejský režim zatím nepřekročil hranici, zpoza které se nebude moci vrátit. Pokud bude souhlasit se zastavením svého jaderného programu, může zlepšit vyhlídky na svou budoucnost. Pokud dokáže, že chce dosáhnout míru, tak bude mír.“ Spojené státy přesto požadovaly taky úplné zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Severní Korea i zmírněné omezení dodávek ropy pocítí. Podle zdrojů agentury Reuters ročně dováží asi 4,5 milionu barelů ropy hlavně z Číny. Sankce nově povolí dovoz jen dvou milionů barelů.

Úterní rezoluce je už devátým takovým dokumentem, který Rada bezpečnosti OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Zřetelný účinek zatím neměla žádná z nich. Pchjongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech. A to vadí i Rusku a Číně.

Čínský velvyslanec při OSN Liou Ťie-i prohlásil, že Severní Korea musí začít brát vážně vůli mezinárodního společenství, které očekává zastavení severokorejského vývoje balistických raket a jaderných testů na základě již přijatých rezolucí. Podle Číny je potřeba, aby Pchjongjang nastoupil na cestu mírových řešení a denuklearizace. Všechny strany by měly zůstat klidné a vyhnout se agresivní rétorice.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme