OSN kritizuje situaci na Západním břehu. Vyzývá Izrael k ukončení zabíjení Palestinců

Organizace spojených národů (OSN) vyzvala Izrael, aby ukončil nezákonné zabíjení Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu, a odsoudila prudké zhoršování stavu lidských práv v této oblasti. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Izraelské úřady se ke zprávě bezprostředně nevyjádřily.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Truchlící ženy ze Západního břehu Jordánu na pohřbu zabitých Palestinců

Truchlící ženy ze Západního břehu Jordánu na pohřbu zabitých Palestinců | Foto: Mussa Issa Qawasama | Zdroj: Reuters

„Používání vojenských taktik a zbraní v kontextu vymáhání práva a pořádku, uplatňování zbytečné a nepřiměřené síly a rozsáhlá, svévolná a diskriminační vynucování omezení pohybu Palestinců jsou mimořádně znepokojivé,“ uvedl ve zprávě vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

Od krvavých útoků palestinského teroristického hnutí Hamás ze 7. října vystupňoval Izrael vedle odvetných úderů a vojenské operace v Pásmu Gazy také razie proti radikálům na okupovaném Západním břehu, kde už v předchozích 18 měsících panovalo největší napětí za poslední desítky let.

Palestinci hlásí šest zabitých na Západním břehu, Izrael přišel o tři vojáky

Číst článek

Podle zprávy OHCHR bylo od 7. října pozatýkáno na 4785 Palestinců a zhruba 300 jich bylo zabito, většinou právě při operacích izraelských bezpečnostních sil nebo při konfrontacích s nimi.

Nejméně 105 mrtvých lze připsat izraelským operacím pomocí vzdušných úderů či jiných vojenských taktik v uprchlických táborech nebo jiných hustě obydlených oblastech. Nejméně osm lidí pak přišlo o život při útocích židovských osadníků, uvádí zpráva OHCHR.

„Vyzývám Izrael, aby přijal okamžité, jasné a účinné kroky k ukončení násilí osadníků vůči palestinskému obyvatelstvu, aby vyšetřil všechny případy násilí ze strany osadníků a izraelských bezpečnostních sil a zajistil účinnou ochranu palestinských komunit,“ uvedl Türk ve zprávě.

Úřad vysokého komisaře dodal, že zaznamenal také svévolná hromadná zadržování osob a nezákonná zadržení a že má též nahlášeny případy mučení a jiných forem špatného zacházení s palestinskými vězni.

Izrael tvrdí, že jeho operace na Západním břehu Jordánu jsou preventivního rázu s cílem omezit bezpečnostní hrozby pramenící z této oblasti.

ano, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme