OSN kritizovala Vlámsko za jazykovou diskriminaci Valonů

Belgický region Vlámsko sklidil kritiku OSN za jazykové předpisy. Výbor Vysokého komisariátu OSN pro lidská v nich vidí nebezpečí diskriminace frankofonních Valonů. Podmínku znalosti nizozemštiny pro získání nemovitosti nebo trvalého pobytu v některých vlámských obcích považuje výbor světové organizace za diskriminační.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojjazyčný Brusel | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Nákup bytu nebo domu podmiňují znalostí nizozemštiny zvláště některé obce v nejbližším okolí Bruselu. Rozmohla se totiž praxe francouzsky mluvících Valonů, kteří se stěhují ven z rušné metropole do okolních vlámských městeček. Odmítají se ale integrovat s většinovou společností.

Neumí nizozemsky a nechtějí nebo nezvládají se tuto či jakoukoli jinou řeč naučit. Vyžadují také po nizozemsky hovořícím regionu respektování svých voličských a národnostních práv.

Vlámské obce se proto přílivu frankofonních obyvatel brání jazykovými překážkami. Ty se ale výboru pro lidská práva OSN nelíbí. Vláda vlámského premiéra Krise Peeterse slíbila, že zprávu výboru OSN podrobí zevrubné analýze.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme