OSN: Kypr ať je společným státem

OSN má plán znovusjednocení Kypru. Navrhuje vytvoření státu, který by se skládal ze dvou útvarů a připomínal by uspořádání Švýcarska a jeho kantonů. Plán předpokládá také vytvoření šestičlenné prezidenské rady. Předsednictví a místopředsednictví rady by se každých deset měsíců střídalo mezi kyperskými Řeky a Turky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdělený Kypr | Foto: Dagmar Částková

Složení rady by odpovídalo počtu obyvatel obou kyperských útvarů, přičemž každá strana má nárok nejméně na dvě křesla. Návrh OSN prozatím ponechává stranou možnost územního vyrovnávání mezi tureckou a řeckou stranou.

Nejvyšší soud nového státu by měl mít devět členů. Po třech by měly mít obě strany a tři soudci by neměli být Kypřané. Dokument byl předán představitelům kyperských Řeků a Turků, od kterých generální tajemník OSN Kofi Annan očekává odpověď do sedmi dní.

Kyperský prezident Glafkos Kleridis i řecký premiér Kostas Simitis plán uvítali v televizních vystoupeních. Oba státníci zdůraznili, že řešení problému Kypru musí vycházet z rezolucí OSN, které předpokládají sjednocení ostrova na federální bázi. Kleridis v sobotu odcestuje do Atén jednat o plánu se Simitisem.

Hlava turecké části Kypru Rauf Denktaš rezoluce OSN neschvaluje a chce, aby mezinárodní společenství uznalo Severokyperskou tureckou republiku, kterou dosud uznává jen Ankara. Kypr by se měl podle jeho představ stát konfederací dvou nezávislých států.

Kypr je rozdělen na řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy severní třetinu ostrova obsadila turecká vojska v reakci na pokus o puč kyperskořeckých nacionalistů, kteří chtěli zemi připojit k Řecku.

Podle diplomatických zdrojů si OSN přeje pokrok v kyperské otázce do 12. prosince, kdy začíná summit Evropské unie v Kodani, který má ratifikovat rozšíření EU o deset kandidátských států včetně Kypru.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme