OSN má další plán pro Blízký východ, mír chce do roku 2012

Mezinárodní kvartet pro Blízký východ přišel s plánem na dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci do prosince 2012. Zástupci kvartetu se na tom dohodli krátce poté, co palestinský prezident Mahmúd Abbás požádal v OSN o uznání palestinského státu. Kvartet sdružuje světovou organizaci, Evropskou unii, Spojené státy a Rusko. O prosazení míru na Blízkém východě se pokouší už 9 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti vyjádřili nesouhlas s chystaným americkým vetem

Demonstranti vyjádřili nesouhlas s chystaným americkým vetem | Foto: Jiří Kalát

Už do měsíce by měli Izraelci a Palestinci zahájit přípravná jednání. Podle přesného časového plánu by pak měly obě strany předložit své návrhy k tak zásadním bodům, jako je vytyčení hranic nebo otázka Jeruzaléma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Ramalláhu informoval ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu o současné situaci po včerejším předložení žádosti Palestinců o samostatný stát blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Izraelská vláda návrh uvítala a tvrdí, že jednání jsou pro Palestince jedinou cestou ke státnosti. Například izraelská opoziční vůdkyně Cipi Livniová ale premiéra Netanjahua obvinila, že o míru pouze mluví, aniž by usiloval o skutečné kompromisy.

Také palestinský prezident Abbás v OSN požádal o uznání státu s odůvodněním, že vleklé rozhovory nic nepřinesly.

Sídlo OSN v New Yorku má za sebou kvůli palestinské žádosti o nezávislost náročný den. Obavy z násilností na okupovaných územích se ale nenaplnily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o deváté mluvil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

V tuto chvíli je v Ramalláhu klid, včera ale během projevu palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse tisíce lidí bouřlivě slavily a docházelo i k násilnostem. V Ramalláhu byly desítky zraněných a 3 mrtví, z toho 2 Izraelci havarovali v autě a jednoho Palestince zastřelila izraelská armáda.

Klid je v současnosti i v Gaze, kde vládne hnutí Hamás, které žádost o uznání palestinského státu nepodporuje.

Žádost by se měla dostat na jednání Rady bezpečnosti OSN v pondělí, světové mocnosti to ale mohou oddálit.

Symbolický krok

Samostatnost Palestiny je kvůli předpokládanému vetu žádosti Spojených států nepravděpodobná. Podle Josefa Krause z Centra pro bezpečnostní a strategická studia by ale i status nečlenského státu OSN byl pro Palestinu výhrou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem žádosti Palestiny o samostatný stát komentoval ve Světě o osmé na Rádiu Česko Josef Kraus z Centra pro bezpečnostní a strategická studia

"Pro Palestinu by to znamenalo obrovské vítězství, minimálně alespoň částečně, ale především morální, a rozhodně by to znamenalo zviditelnění celého území nebo palestinské autonomie. To, že by byla považována za stát, by vedlo k tomu, že by získala větší váhu na mezinárodním poli a ostatní státy by se k ní také podle toho musely chovat," řekl dnes ve Světě o osmé na Rádiu Česko Josef Kraus.

V případě samostatnosti Palestiny by ale nastal další problém, a to návrat k hranicím z roku 1967. Podle Krause totiž původní vytyčená území už neexistují a navíc jsou zde židovké osady, jejichž výstavba právě pokračuje.

Izrael chápe včerejší projev Mahmúda Abbáse jako velmi nepřátelský.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme