OSN má návrh na afghánskou vládu

Organizace spojených národů předložila na bonnské konferenci o Afghánistánu svůj návrh dohody o prozatímním politickém uspořádání země. Oznámil to v noci mluvčí OSN Ahmad Fauzí. Podle něj včera zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán Lachdar Brahímí o podrobnostech jednal se čtyřmi afghánskými delegacemi - se zástupci Severního spojenectví, které nyní fakticky ovládá většinu země, a zástupci exilových skupin z Péšaváru, Říma a Kypru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Mluvčí o obsahu návrhu nehovořil. Uvedl jen, že Brahímí má za to, že by ho delegace mohly přijmout. Text návrhu má osm stran a je třeba ho ještě přeložit do hlavních afghánských jazyků - paštštiny a darí. Diskuse dnes ještě pokračují.

Nejen v Bonnu se horlivě diskutuje o budoucím politickém uspořádání Afghánistánu. Jak informuje naše spolupracovnice z agentury Epicentrum Petry Procházkové, živé debaty se vedou i na ulicích Kábulu. Hlavní otázkou je, zda bude hlavou státu Paštún či Tádžik, tedy představitelé dvou největších národů žijících na území Afghánistánu. Kábul je v tomto směru umírněný a veřejné mínění je ovlivněno tím, že zde žijí vedle sebe jak Tádžici, tak Paštúni i další menšiny. Takže lidé na tržišti v centru města tvrdili, že budou spokojeni, když bude nejvyšším představitelem Paštún a všechna klíčová ministerstva obsadí Tadžici či naopak. Sever osídlený převážně Tádžiky však tak tolerantní není a někteří radikální velitelé mudžahidínů prosazují, aby se s Paštúny vůbec nejednalo. Kolaborovali prý totiž převážně s Taliby a teď se jen přetvařují, aby si zachránili kůži. Naopak paštúnský jih se vůbec nevyjádřil, protože je zaujat spíš skutečnými boji o Kandahár než zápasem o křesla, který po válce vždy následuje.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme