OSN má návrh na afghánskou vládu

Organizace spojených národů předložila na bonnské konferenci o Afghánistánu svůj návrh dohody o prozatímním politickém uspořádání země. Oznámil to v noci mluvčí OSN Ahmad Fauzí. Podle něj včera zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán Lachdar Brahímí o podrobnostech jednal se čtyřmi afghánskými delegacemi - se zástupci Severního spojenectví, které nyní fakticky ovládá většinu země, a zástupci exilových skupin z Péšaváru, Říma a Kypru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Mluvčí o obsahu návrhu nehovořil. Uvedl jen, že Brahímí má za to, že by ho delegace mohly přijmout. Text návrhu má osm stran a je třeba ho ještě přeložit do hlavních afghánských jazyků - paštštiny a darí. Diskuse dnes ještě pokračují.

Nejen v Bonnu se horlivě diskutuje o budoucím politickém uspořádání Afghánistánu. Jak informuje naše spolupracovnice z agentury Epicentrum Petry Procházkové, živé debaty se vedou i na ulicích Kábulu. Hlavní otázkou je, zda bude hlavou státu Paštún či Tádžik, tedy představitelé dvou největších národů žijících na území Afghánistánu. Kábul je v tomto směru umírněný a veřejné mínění je ovlivněno tím, že zde žijí vedle sebe jak Tádžici, tak Paštúni i další menšiny. Takže lidé na tržišti v centru města tvrdili, že budou spokojeni, když bude nejvyšším představitelem Paštún a všechna klíčová ministerstva obsadí Tadžici či naopak. Sever osídlený převážně Tádžiky však tak tolerantní není a někteří radikální velitelé mudžahidínů prosazují, aby se s Paštúny vůbec nejednalo. Kolaborovali prý totiž převážně s Taliby a teď se jen přetvařují, aby si zachránili kůži. Naopak paštúnský jih se vůbec nevyjádřil, protože je zaujat spíš skutečnými boji o Kandahár než zápasem o křesla, který po válce vždy následuje.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme