Mírové rozhovory o Jemenu skončily fiaskem. Povstalci na ně vůbec nedorazili

Mírové rozhovory o válce v Jemenu, které se měly konat pod záštitou OSN v Ženevě, skončily fiaskem. Zástupci šíitských povstalců totiž k jednání nakonec vůbec nedorazili a delegace jemenské vlády v sobotu ze Švýcarska odletí předčasně. Informoval o tom zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths. | Foto: Salvatore Di Nolfi | Zdroj: ČTK/AP/Salvatore Di Nolfi

„Jednoduše jsme neuspěli,“ uvedl Griffiths, podle nějž ale nejde o zásadní překážku v dalších jednáních.

Koalice vedená Saudskou Arábií podnikla nálety na jemenský přístav Hudajdá, 55 civilistů zemřelo

Číst článek

Jednání o řešení konfliktu v Jemenu, během něhož za čtyři roky zemřelo přes 10 000 lidí, mělo začít už ve čtvrtek.

Zástupci šíitských povstalců, známých jako Húsíové ale do Ženevy nedorazili a tvrdí, že nedostali dostatečné záruky, že se po jednáních budou moci bezpečně vrátit zpět do Jemenu. Podle jemenské vlády jde ze strany povstalců o obstrukce.

Griffiths zdůraznil, že povstalci měli dobrou vůli přiletět, nakonec to však nebylo možné. „Byli by rádi dorazili, nedokázali jsme jim však zajistit dostatečně korektní podmínky,“ uvedl bez dalšího upřesnění na tiskové konferenci.

Zvláštní zmocněnec hovořil pouze s jemenskou vládní delegací o humanitární situaci, o znovuotevření letiště v Saná, o vězních v Jemenu a o ekonomické situaci.

Povedlo se mu mimo jiné dojednat evakuaci nemocných a zraněných z metropole Saná, kterou ovládají povstalci.

UNICEF bije na poplach. V Jemenu se odehrál nejtragičtější útok na děti za poslední tři roky

Číst článek

Návrh mírového plánu počítá mimo jiné s tím, že by šíitští povstalci odevzdali své balistické rakety výměnou za ukončení náletů ze strany koalice. Případná dohoda by se měla týkat i ustavení přechodné vlády.

Mírové rozhovory v Ženevě měly být prvním jednáním mezi znepřátelenými stranami konfliktu od roku 2015. Tehdy skončila jednání neúspěchem.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy. Podle OSN tak jde o největší humanitární katastrofu na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme