OSN: Cestou do Evropy přes moře loni zahynulo 2262 lidí, na kontinent přišlo přes sto tisíc migrantů

Celkem 2262 migrantů zahynulo v loňském roce při pokusu dostat se přes Středozemní moře ze severní Afriky do Evropy. O statistice, kterou ve čtvrtek zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), informovala agentura AFP. Do Evropy se za uplynulých dvanáct měsíců přes moře dostalo 113 482 lidí. Většina z nich skončila ve Španělsku.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá nezisková organizace Jugend Rettet zachraňuje migranti ze Středozemního moře u libyjského pobřeží.

Hlavním cílem migrantů se loni stalo Španělsko. Moře mezi ním a severní Afrikou překonalo 55 756 migrantů. Ilustrační foto | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Oproti roku 2017 klesl počet migrantů, kteří takto připluli do Evropy, i těch, kteří na snahu zlepšit svou životní situaci doplatili životem. Předloni zahynulo nebo při cestě přes Středozemní moře beze stopy zmizelo podle UNHCR 3139 migrantů. Do Evropy jich dorazilo 172 301.

Pokud by se započítali i migranti, které úřady zaregistrovaly v Ceutě a Melille, španělských enklávách v severní Africe, vzrostl by počet migrantů, kteří se loni dostali na evropskou půdu, na 120 205. To je stále o desítky tisíc lidí méně než v předchozích letech.

Výrazný je pokles počtu migrantů, kterým se loni podařilo dostat do Evropy, ve srovnání s rekordním rokem 2015. Tehdy jich UNHCR zaznamenal přes milion.

Hlavním cílem migrantů se loni stalo Španělsko. Moře mezi ním a severní Afrikou překonalo 55 756 migrantů. V roce 2017 to bylo 22 103. Itálie, jejíž vláda loni zavedla řadu protiimigračních opatření, zaregistrovala 23 371 migrantů. V roce 2017 to bylo 119 369. Třetí nejčastější cílovou zemí zůstává Řecko s 32 497 migranty, kteří do země loni dorazili přes moře.

Předvídatelná pravidla

V uplynulém roce se změnila také skladba migrantů z hlediska země jejich původu. Nejvíce jich za vidinou lepšího života v Evropě odešlo loni ze západoafrické Guineje (13 068), severoafrického Maroka (12 745) a subsaharského Mali (10 347). Sýrie, kde už od roku 2011 zuří válka, je až na čtvrtém místě. Následuje Afghánistán a Irák.

UNHCR vyzval, aby rok 2019 byl rokem, kdy se nalezne nový mechanismus záchrany migrantů ve Středozemním moři. „V roce 2019 je důležité skončit s aktuálním přístupem rozhodování o jednotlivých lodích a uvést v život regionální mechanismus, který by lodním kapitánům dal jasná a předvídatelná pravidla, kde mohou vykládat uprchlíky a migranty zachráněné ve Středozemním moři,“ uvedl úřad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme