Násilnou smrtí zemřelo předloni 87 000 žen, uvedla OSN. Nejnebezpečnější je Afrika

V roce 2017 zemřelo v důsledku domácího násilí na celém světě zhruba 87 000 žen. Uvádí to studie, kterou v pondělí ve Vídni zveřejnil Úřad Organizace spojených národů proti drogám a zločinu (UNODC). Přibližně 50 000 žen přitom usmrtil jejich partner. Pachateli jsou často příbuzní ženských obětí násilí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V případech, kdy je pachatelem partner či bývalý partner, činy většinou nejsou spontánní, ale jsou na konci dlouhé spirály násilí. | Foto: public domain

Mnohé ženy jsou zabity svými stávajícími nebo bývalými partnery. Postavení a role ženy v tradiční rodině je důvodem, proč jsou často pachateli také otcové, bratři, matky, sestry a další rodinní příslušníci, vysvětluje zpráva.

Analýza úřadu vlády: Česko přichází ročně kvůli domácímu násilí asi o 14,5 miliardy

Číst článek

V případech, kdy je pachatelem partner či bývalý partner, činy většinou nejsou spontánní, ale jsou na konci dlouhé spirály násilí. Důležitou roli tu hrají motivy žárlivosti a strachu z rozchodu. Z porovnání s předchozími statistikami z roku 2012 vyplývá, že počet obětí násilí mírně roste, konstatuje studie.

Ze srovnání mezi kontinenty je patrné, že většinu obětí domácího násilí má Asie, kde OSN v roce 2017 zaznamenala kolem 20 000 případů žen zabitých partnery nebo rodinnými příslušníky. V Africe bylo evidováno 19 000 případů, na americkém kontinentu 8000, v Evropě 3000 a v Oceánii 300.

Při zohlednění počtu obyvatel v jednotlivých regionech je pro ženy situace nejnebezpečnější v Africe, zatímco v Evropě jsou relativně v bezpečí.

Role muže

Násilí vůči ženám má často kořeny ve stereotypních názorech ohledně autoritářské role muže, uvádí autoři zprávy. Lidé, kteří se domnívají, že muž má právo na sex nebo na ovládání ženy, tíhnou spíše i k násilí, které může mít za následek smrt. Důležitými faktory u pachatelů bývá nízké vzdělání, zneužívání v dětství, požívání alkoholu nebo snížená citlivost při vnímání násilí.

Dohromady se podle OSN v roce 2017 stalo obětí zabití nebo vraždy 464 000 lidí. To je mnohem více, než kolik jich zahynulo ve stejném období v ozbrojených konfliktech (89 000 obětí). V 19 procentech případů stojí za zabitím či vraždou organizovaný zločin. Od počátku 21. století má organizovaný zločin na svědomí přibližně tolik životů jako všechny ozbrojené konflikty za stejné období dohromady, vyplývá z údajů OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme