OSN obnovila dodávky humanitární pomoci pro Sýrii, do Aleppa se zatím kvůli náletům nedostane

Syrské Aleppo v noci na dnešek zažilo nejhorší bombardování za poslední měsíce, při kterém zemřelo nejméně 45 lidí. Podle agentury Reuters za útoky stojí syrská nebo ruská armáda. Do města se tak nemůže dostat konvoj Organizace spojených národů (OSN), která po dvou dnech obnovila dodávky humanitární pomoci pro válkou ničenou Sýrii. Kvůli bezpečnosti proto léky a zdravotní potřeby nezamířily do Aleppa, ale do Damašku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární konvoj OSN do obleženého syrského města Madaya | Foto: United Nations

Dobře označený konvoj veze léky a zdravotní materiál pro 35 tisíc obyvatel jednoho z předměstí hlavního města Damašku, které ovládají povstalci. Světová zdravotnická organizace pečlivě posuzuje bezpečnostní situaci v jednotlivých částech Sýrie a podle toho rozhoduje, kam pomoc vyšle. Do Aleppa to v současné bezpečnostní situaci nejde.

V Aleppu přitom na humanitární pomoc čeká možná až čtvrt milionu lidí. OSN ale zatím žádný konkrétní plán neohlásila. Zástupkyně Světové zdravotnické organizace řekla, že by tam konvoje mohly být vyslány v blízké budoucnosti.

Spojené národy ale vyzvaly syrskou vládu, aby cestu konvojů rychle povolila. Na syrsko-turecké hranici dál čeká 40 kamionů s jídlem, kterému v pondělí vyprší datum trvanlivosti. Řidiči nákladních vozů přespávají na hranicích už týden.

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro agenturu AP popřel, že by jeho armáda povstalce obléhala. Syrské jednotky prý naopak musejí odrážet jejich útoky. Damašek podle Asada konvojům s jídlem nemůže nijak bránit, protože nedokáže zastavit ani dodávky zbraní pro povstalce.

Asad taky tvrdě kritizoval Spojené státy. Místo boje s teroristy podle něj útočí na syrskou armádu. Víkendový americký nálet proti ní označil za úmyslný. Washington se za smrt víc než 60 syrských vojáků omluvil. Tvrdí, že útočil proti bojovníkům takzvaného Islámského států, kteří okolí kontrolují.

V aleppské čtvrti ovládané protivládními povstalci podle ředitele místní nemocnice v noci na dnešek zahynulo při náletech 45 lidí. Podle agentury Reuters útočily ruská nebo syrská armáda.

Syrské Aleppo terčem masivního bombardování. Zahynulo nejméně 45 lidí

Číst článek

Zástupce zmocněnce OSN pro Sýrii prohlásil, že obnovit klid zbraní by se mohlo podařit ještě dnes. Do několika týdnů by se podle něj mohly válčící strany opět sejít k mírovým rozhovorům. Zatím to ale spíš vypadá, že příměří se hroutí.

Podle nového vyjádření syrského prezidenta Bašára Asada bude válka trvat, dokud do ní budou zasahovat jiné země. Silně kritický byl vůči Spojeným státům. Ze selhání příměří viní právě je. Američané podle Asada místo boje s teroristy útočí na jednotky syrské armády. Jako třeba o víkendu, kdy americká letadla zabila přes 60 syrských vojáků.

„Nebyl to útok jen jednoho letadla, ale čtyř. Bombardovala pozice syrské armády skoro hodinu. Možná i déle. Nemůžete přece něco dělat hodinu omylem. To zaprvé. A zadruhé neútočili na nějakou budovu v jedné čtvrti, ale na rozhlehlou hornatou oblast, ve které byli syrští vojáci a žádní teroristé,“ řekl Asad agentuře AP.

Spojené státy ale tvrdí, že jejich letadla mířila na takzvaný Islámský stát, který oblast ovládá. Za smrt syrských vojáků se omluvily.

Ondřej Himmer, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme