OSN opět varuje, že Írán možná vyrábí jadernou zbraň

Írán zdokonaluje svůj jaderný program a navíc vyvolává znepokojení, že některé experimenty slouží k výrobě nukleární zbraně. To jsou hlavní závěry zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Mezinárodní jaderný dozor fungující pod hlavičkou OSN tak vydal zatím nejkonkrétnější varování, že Teherán možná nemá nukleární program pouze k civilním účelům, jak stále tvrdí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečí jaderné energie. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

V Natanzu Íránci instalují centrifugy druhé generace, které mohou obohacovat uran třikrát rychleji, než ty dosavadní. V nové továrně u Kommu pak vzniká další závod ukrytý pod zemí. Mezinárodní agentura tak potvrzuje poznatky, které s ní Teherán oficiálně sdílí a kde také umožňuje potřebný dozor.

Kromě toho prý však existuje podezření, že Íránci v utajení pracují na vývoji nukleární raketové hlavice. Existují o tom prý nové informace od západních výzvědných služeb. Základ takového obvinění pochází z počítače, který prý získala západní špionáž už před několika lety. Írán ale tyto údaje zcela odmítá s tvrzením, že jde o důmyslný podvrh.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme