OSN po Číně žádá propuštění trojice lidskoprávních aktivistů

Speciální komise OSN požaduje po Číně propuštění několika předních čínských aktivistů. Tvrdí to britský deník Guardian na základě dokumentu, který má k dispozici. Kvůli komunistickému sjezdu Čína také zpřísnila bezpečnostní opatření. Zakázala například univerzitním profesorům komentovat sjezd pro zahraniční média.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní jednotky během 19. sjezdu čínské komunistické strany v Pekingu

Policejní jednotky během 19. sjezdu čínské komunistické strany v Pekingu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Guardian má k dispozici zprávu, kterou zpracovávala mezinárodní skupina pozorovatelů z Rady OSN pro lidská práva. Podle dokumentu OSN požaduje propuštění tří lidskoprávních aktivistů, kteří byli zadrženi a souzeni v rámci rozsáhlého procesu z července 2015. V této operaci čínská policie zadržela zhruba 250 lidí.

Náš režim je nejúčinnější ochranou lidských práv, řekl Si Ťin-pching a zahájil sjezd komunistické strany

Číst článek

Mezi trojici bojovníků za lidská práva je jeden z vůdců katolické církve v Číně Chu Š'-ken, kterého soud poslal na víc než sedm let do vězení. Chu Š'-ken si už předtím odpykal asi 16 let za to, že protestoval proti násilnému potlačení studentské demonstrace na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Speciální skupina mezinárodních pozorovatelů taky usiluje o propuštění dvou právníků - Čou Še-fenga a Šie Janga. Oba bránili například lidi, kterým úřady násilně odejmuly majetek, nebo demonstranty, kteří protestovali proti vládnímu režimu.

Čína už dřív přislíbila, že se skupinou pozorovatelů OSN bude spolupracovat. V té době, tedy v dubnu 2016, usilovala o místo v Radě OSN pro lidská práva. Komunistický režim později také tvrdil, že se tři aktivisté, o kterých je ve zprávě OSN řeč, dobrovolně přiznali ke svým činům. Takové tvrzení ale skupina mezinárodních pozorovatelů odmítá. Rozhodnutí a šetření pozorovatelské skupiny OSN ale není právně závazné.

Více policistů a méně filmu

Čínská vláda kvůli 19. sjezdu komunistické strany také zpřísnila bezpečnostní opatření. Do města se přesunuly tisíce policistů z provincií. Strážníci v samotném Pekingu si už od začátku září nemůžou vzít volno. Řada podniků musela dokonce omezit nebo pozastavit výrobu, aby v Pekingu bylo alespoň v období summitu méně smogu.

Zpřísnila se taky kontrola na sociálních sítích a kvůli sjezdu prý čínské úřady odložily také premiéru filmu jednoho z nejpopulárnějších režisérů, která byla plánovaná na konec září. Cenzoři údajně považovali uvedení snímku za riskantní, protože část děje se odehrává v roce 1979. Čína tehdy válčila s Vietnamem a Peking to považuje za citlivé téma.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme