OSN: Pokud nebude Sýrie spolupracovat, zvážíme další kroky

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně odsouhlasila rezoluci k Sýrii. Ta vyzývá Damašek, aby spolupracoval při vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Rozhodnutí následuje po zveřejnění zprávy vyšetřovacího týmu OSN, který došel k závěru, že se na Harírího vraždě podíleli i vysoko postavení představitelé Sýrie. Jednání se neobešlo bez kompromisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Rezoluce, iniciovaná Spojenými státy, Francií a Velkou Británií, měla původně hrozit Sýrii ekonomickými sankcemi, když nebude bezpodmínečně spolupracovat s týmem OSN, který vyšetřuje vraždu bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

Rusko a Čína ale zmínku o sankcích v dokumentu odmítaly a aby dokument nevetovaly, sankce byly vypuštěné. Nová rezoluce jenom konstatuje, že pokud Sýrie nebude spolupracovat, může Rada bezpečnosti OSN, když to bude nevyhnutelné, zvážit další kroky.

Americký velvyslanec při OSN John Bolton prohlásil, že i přes odstranění hrozeb sankcemi je to silná rezoluce, která vysílá Sýrii jasný signál.

Jak potvrdil šéf britské diplomacie Jack Straw, hlavním cílem nové rezoluce není potrestání Damašku. "Hlavním tématem jednání Rady bezpečnosti je dnes spravedlnost a to jak pro rodinu Rafíka Harírího, tak pro obyvatele Libanonu. A také to, aby Rada bezpečnosti jednoznačně trvala na tom, že všechny členské státy musí ctít zákony," řekl Straw.

Olga Baková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme