OSN potvrdila v Ženevě více než 700 milionů dolarů pro Asii

Na ženevské konferenci dárcovských zemí došlo k historickému průlomu, 70 zemí potvrdilo své závazky pomoci jihovýchodní Asii a OSN má už nyní 73 procent z přislíbené celkové částky - ta činí necelou miliardu dolarů. "Jsou tu velice jasné signály, že svět si přeje, aby došlo k dosud historicky nejlepší pomoci. Nejen nejštědřejší, nejrychlejší a nejefektivnější, ale také nejpřímější při obnově a rekonstrukci," uvedl v ženevském Paláci národů zástupce generálního tajemníka OSN Jan Egeland.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pieta na konferenci OSN v Ženevě

pieta na konferenci OSN v Ženevě | Zdroj: ČTK

Donátorské státy převedly v rekordním čase 717 milionů dolarů z přislíbené necelé miliardy. Další pomoc slibují rozvinuté země na obnovu postižených oblastí, přes půl miliardy poskytne také Asijská rozvojová banka.

V silné konkurenci nezaostalo ani Česko, k 215 milionům korun v úterý přidalo další nezanedbatelnou částku, jak Českému rozhlasu v Ženevě potvrdil vedoucí naší delegace, ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Jde o ještě půl milionu dolarů na konkrétní projekty v zasaženém regionu Indického oceánu. Tato částka bude moci být uvolněna, jakmile ji schválí vláda; ta by měla informovat o jejím potvrzení 19. ledna.

Na pomoc jihovýchodní Asii, postižené ničivým zemětřesením, už čeští občané a firmy vybrali přes 200 milionů korun. Naše vláda uvolnila na okamžitou pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů plánuje poslat na rekonstrukční programy.

Počet pohřešovaných Čechů v jihovýchodní Asii zůstává na čísle 12. U sedmi osob jsou vážné obavy, že už nežijí. V době živelní pohromy byly v dosahu ničivých mořských vln. Nejvíce - sedm - lidí je nezvěstných v Thajsku, dva jsou pohřešováni na Srí Lance a k tomu se hledá jeden Čech v Indii a dva v Barmě. Ministerstvo zahraničí má už vzorky DNA od celé skupiny sedmi vážně pohřešovaných Čechů. Do Asie je zatím ale ještě neodeslalo, protože Thajci nejprve požadují vyplnění pětistránkového formuláře od rodin. Pracovník ministerstva nyní objíždí příbuzné, aby ho vyplnili.

Světová zdravotnická organizace nadále varuje před epidemiemi

Jan Egeland | Foto: ČTK/AP

Koordinátor humanitární pomoci Jan Egeland současně vyzval: "Potřebujeme rychle více hotových peněz, více konkrétních závazků, které by podpořily naše úsilí v následujících šesti měsících." Současně ale podle něho záchranné operace v jihovýchodní Asii předčily očekávání a vyjádřil naději, že se nevyplní pesimistické předpovědi možného výskytu epidemií.

Naopak Světová zdravotnická organizace varovala postižené země, že by měly být v příštích dvou týdnech opatrné kvůli pokračující hrozbě rozšíření epidemií. Právě tento časový interval je pro šíření chorob kritický.

Thajské úřady začaly exhumovat stovky pochovaných obětí. K tomuto kroku se rozhodly poté, co zjistily, že v mnoha případech udělali při identifikaci mrtvých chybu, a tak neví, koho vlastně pohřbili. Na přesnou identifikaci budou nyní dohlížet odborníci z Interpolu. Ti otevřeli v thajském Phuketu své ústředí s vůbec největší světovou databází, ve které jsou registrovány oběti tsunami.

Indonésie má jiný problém. Musela dnes varovat pracovníky humanitárních organizací v provincii Aceh, aby se nepouštěli bez dozoru do vnitrozemí. Zdůvodnila to hrozbou, že budou cílem útoků acežských povstalců. Ti ale vyloučili, že by hodlali na ně útočit. Indonéská armáda stroze oznámila, že výpravy s humanitární pomocí do terénu budou od nynějška doprovázet indonéští vojáci.

Milan Kopp, Jana Zemanová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme