OSN prý vyzve Izrael k zaplacení válečných škod Libanonu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzve Izrael k zaplacení jedné miliardy dolarů libanonské vládě. Tvrdí to alespoň libanonský deník al-Achbár, podle kterého má jít o částečné reparace za škody, které během války před dvěma lety způsobily izraelské útoky. Pan Ki-mun údajně návrh na odškodné předloží během nadcházejícího zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Podle svých oficiálních prohlášení Izrael před dvěma lety vedl válku proti libanonskému ozbrojenému hnutí Hizballáh. Ve skutečnosti však byla cílem také civilní infrastruktura Libanonu. Právě toho se má údajný požadavek na izraelské odškodné týkat.

Kalkulace celkové částky 15 miliard korun vychází z údajů Světové banky a týká se hlavně bombardování tepelné elektrárny u Bejrútu. Poté, co izraelské letouny zničily tamní zásobníky na topný olej, vytekly milióny litrů paliva do Středozemního moře a poničily desítky kilometrů pobřeží.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme