OSN řeší i otázku milionů migrantů. Je třeba stabilizovat země, odkud odcházejí, míní Zaorálek

Mezinárodní společenství by se mělo soustředit na odstranění příčin migrace v zemích, odkud lidé odcházejí, míní český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Šéf české diplomacie o tom mluvil ve svém projevu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek

Na světě je v pohybu asi 65 milionů lidí, což rozděluje země a napíná státní rozpočty od Afriky až po Evropu.

Světoví lídři se před začátkem Valného shromáždění snažili přijít s návrhem, jak zajistit humánnější a koordinovanější přístup v migrační krizi.

Jak připomněl zástupce generálního tajemníka OSN Jan Eliasson, žádná země nedokáže čelit nastalé situaci sama. Společný postup by se měl zaměřit hlavně na předcházení politickým krizím, ochranu lidských práv a hlavně řešení příčin migrace.

To považuje za klíčový moment i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj je třeba se soustředit na to, aby se v zemích, odkud lidé prchají, dobře vládlo.

„Korupce a špatné vládnutí v těch zemích a konflikty, které v nich jsou, jsou ten hlavní zdroj, proč je dnes ta vlna tak rozsáhlá,“ řekl Zaorálek po svém vystoupení.

„Měli bychom se soustředit na stabilizaci těchto zemí a zároveň – to je ten problém těch vnitřně vysídlených osob – bychom se měli snažit pomáhat lidem v těch zemích samotných,“ dodal.

Velké počty mohou ovlivnit bezpečnost

Jako příklad toho, co by mohla konkrétně Česká republika dělat, zmínil Zaorálek třeba pomoc v boji s extremismem v Iráku nebo humanitární program v Sýrii.

Vedle problémů, kvůli nimž lidé opouštějí své domovy, mluvil šéf české diplomacie také o problémech hostitelských zemí nebo těch, přes něž migranti putují.

„Dnes se v Evropě ukazuje, že velké počty migrantů mohou docela zásadním způsobem ovlivnit i bezpečnostní stabilitu těch zemí. To pak způsobí, že Evropa, která se ve světě snažila šířit principy dobrého vládnutí, demokracie a svobody, může sama být neschopná si ty principy ochránit,“ poznamenal ministr.

Jedním z míst, odkud migranti do Evropy především proudí, je Sýrie, kde lidé trpí nejen útlakem radikálních islamistů, ale také boji, které mezi sebou svádí síly stoupenců a odpůrců prezidenta Bašára Asada.

A situace je tam dál napjatá. Syrská armáda oznámila konec týdenního příměří, které pomáhaly dojednat Rusko a USA.

I o tom se bude na shromáždění zřejmě mluvit. Podle Zaorálka nebude dosažen mír, pokud se na něm neshodne víc účastníků – USA, Ruska, Írán, Turecko a další země, které se v konfliktu nějak angažují.

„To, že vydrží u jednoho stolu a jednoho dohodnutého plánu nebo scénáře, to je vlastě to, o co se celou dobu usiluje. Bohužel je zlé, když vzniknou situace, kde je ta důvěra zase vyhozena do povětří, ale já jsem přesvědčen, že nám nezbude nic jiného než se znovu k tomu stolu vrátit. A přál bych si, aby toto valné shromáždění OSN pomohlo k tomu, že se znovu dohodneme,“ dodal Zaorálek.

Kromě ministra zahraničí odletěl do New Yorku i prezident Miloš Zeman. K Valnému shromáždění OSN promluví ve středu.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme