OSN schválila rezoluci žádající humanitární příměří v Pásmu Gazy. Česko a dalších devět zemí bylo proti

Valné shromáždění OSN schválilo převážnou většinou rezoluci, která žádá humanitární příměří v Pásmu Gazy. Pro hlasovalo 153 států, proti bylo deset zemí včetně České republiky. Ukazují to údaje o hlasování. Proti textu rezoluce byly i Spojené státy a Izrael. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou právně závazné, píše agentura AP. Česko požadovalo jasnější jazyk k propuštění rukojmích Hamásu a odsouzení útoku na Izrael.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 23:38 12. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valné shromáždění OSN při hlasování o humanitárním příměří v Gaze

Valné shromáždění OSN při hlasování o humanitárním příměří v Gaze | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

„Aktivně jsme podporovali, aby text rezoluce zahrnoval odsouzení teroristického útoku Hamásu ze 7. října a jasnější jazyk k okamžitému propuštění rukojmích držených Hamásem a dalšími teroristickými skupinami,“ komentoval rezoluci mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Hamás uvítal rezoluci OSN požadující humanitární příměří. Vyzval k jejímu dodržování

Číst článek

Vzhledem k tomu, že tyto změny se do textu nepodařilo prosadit, hlasovalo Česko proti,“ uvedl.

Mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN nechaly svolat arabské a muslimské země poté, co minulý týden Spojené státy vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která rovněž vyzývala k zastavení bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Text rezoluce podle agentury AFP vyzývá k okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy a také k okamžitému a nepodmíněnému propuštění všech rukojmích. Požaduje také ochranu civilního obyvatelstva.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan označil text rezoluce za pokrytecký. Příměří by podle něj jen vedlo k posílení palestinského hnutí Hamás. Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr po hlasování řekl, že úterý je historickým dnem. Je naším společným úkolem pokračovat na této cestě, abychom mohli vidět konec této agrese proti našemu lidu, uvedl velvyslanec.

Zamítnuté návrhy

Valné shromáždění neschválilo americký pozměňovací návrh, který do textu chtěl přidat odsouzení hanebných teroristických útoků palestinského hnutí Hamás ze soboty 7. října, při kterých podle izraelských úřadů zemřelo nejméně 1200 lidí. Se svým pozměňovacím návrhem neuspělo ani Rakousko, které chtělo do textu uvést, že rukojmí uneslo hnutí Hamás a další organizace.

Izraeli vadí, že OSN málo odsuzuje kroky Hamásu a explicitně kritizuje jeho postup, upozorňuje politolog

Číst článek

Spojené státy podle americké velvyslankyně při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové podporují výzvy k propuštění rukojmích, navýšení humanitární pomoci Pásmu Gazy či zlepšení ochrany civilistů. Příměří by nyní bylo v nejlepším případě dočasné a v nejhorším nebezpečné, uvedla velvyslankyně.

Úterní rezoluce dostala více hlasů, než podobný text, pro který ve Valném shromáždění v říjnu hlasovalo 120 zemí, píše agentura AP.

Mezi evropskými zeměmi v úterý hlasovalo proti rezoluci vedle Česka také Rakousko. Německo, Slovensko či Maďarsko se hlasování zdržely.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme