OSN schválila vojenskou sílu v Libyi i bezletovou zónu

Rada bezpečnosti OSN schválila nasazení vojenské síly proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva před útoky jednotek věrných plukovníku Kaddáfímu. Mezinárodní jednotky mohou udělat pro bezpečnost civilistů vše kromě okupace země. Schválena bylo i vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro příslušnou rezoluci se vyslovilo deset z patnácti členů rady, pět členů včetně Ruska a Číny se hlasování zdrželo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN rezoluce schvalování Libye | Zdroj: ČTK

Okamžitě po hlasování začali povstalci v Benghází slavit. Podle novinářů na místě do ulic vyrazili tisíce lidí, mávají vlajkami bývalé monarchie, střílí do vzduchu a odpalují rachejtle.

Hned po hlasování však vyjádřil nejistotu indický velvyslanec. „Máme příliš málo informací o tom, co se vlastně v Libyi děje. Navíc je schválený dokument příliš vágní. Chybí v něm například kdo má mandát zasáhnout a jakými prostředky,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Vít Pohanka z USA

Vadilo mu také, že ekonomické sankce nepoškodí jen Kaddáfího a jeho nejbližší spolupracovníky, ale také zahraniční investory a především libyjský lid.

Rezoluce byla navržena Francií, Británií a Libanonem. Čína a Rusko, které se původně stavěly proti přímému zásahu proti Libyi, se zdržely hlasování, ale nevyužily práva veta. Tak možnily rezoluci, aby byla schválena.

Očekává se, že operace, která by měla začít již v příštích hodinách, se zúčastní především Francie, Británie a americké letecké vojenské síly.

Návrh dokumentu obsahuje také další postihy vůči vládě Muammara Kaddáfího. Konkrétně zmrazení účtů a majetku Libyjské centrální banky a Libyjské národní naftařské společnosti. Jsou to totiž firmy úzce provázané s nejbližším okruhem jeho spolupracovníků.

Německo podle svého zástupce v OSN nadále žádá okamžitý odchod Kaddáfího od moci.

Intenzívně se jedná také o účasti dvou až pěti arabských států, o čemž mluvila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ještě před hlasováním v Radě bezpečnosti. Ministryně je právě teď na Blízkém východě.

Země poskytují své letouny

Itálie dala okamžitě po hlasování OSN k dispozici své letecké základny. Francie tvrdí, že její letadla mohou vzlétnout do několika hodin. Kanada slíbila vyslat své stíhačky.

Ministr obrany Alexandr Vondra řekl, že české Gripeny se operace nezúčastní a také jiná naše účast je nepravděpodobná. České letouny nejsou podle něj pro takovou akci vybavené.

Těsně před hlasováním plukovník Kaddáfí nařídil letecký útok na povstaleckou baštu Benghází. Na město už podle povstalců dopadlo několik bomb. Kaddáfí vyhrožuje opozici, že do dvou dnů ji zničí.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme