OSN se dohodla se Sýrií na počtu pozorovatelů, bude jich 30

Organizace spojených národů oznámila, že se dohodla se syrskou vládou na podmínkách, za kterých mají být v zemi rozmístěny stovky zahraničních pozorovatelů. Ti by měli dohlížet na dodržování klidu zbraní. Zatím je jich na místě šest, v následujících dnech jich má být asi 30. V Sýrii sice platí formální příměří mezi vládními vojsky a povstalci, opakovaně ale přicházejí zprávy o pokračujících násilnostech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci

Syrští povstalci | Zdroj: ČTK

„Je neoddiskutovatelné, že za týden, co v Sýrii platí příměří, jsou vojenské aktivity na obou stranách konfliktu podstatně menší, než byly před tím. Na druhé straně ale stále dochází k porušování křehkého příměří. A to jak ze strany vládních vojsk, tak i rebelů,“ přiblížil v Ozvěnách dne zvláštní zpravodaj ČRo v Sýrii Jaromír Marek.

Přesvědčil se tom i ve městě Darrá, místě, kde před 13 měsíci revoluce začala. „Obchody jsou zavřené a lidí venku je poskrovnu. Z ulic se ozývá střelba. Dnes je prý situace nejhorší za poslední týdny,“ popsal zpravodaj dopolední situaci v Darrá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii přiblížil v Ozvěnách dne zvláštní zpravodaj ČRo v Sýrii Jaromír Marek.

Během příměří tam podle oficiálních zdrojů zahynuli tři lidé, dva vojáci a jeden civilista. Kolik obětí je na straně vzbouřenců, to úřady neuvádějí.

„Teroristé se snaží zneužít příměří a útočí na vládní úřady a vojáky,“ řekl Českému rozhlasu guvernér provincie Darrá Muhammed Al Hanous. Podle jiných zdrojů se do Darrá, místa kde revoluce před třináct měsíci začala, přemisťovaly vojenské konvoje.

Lidé jsou v pohledu na další možný vývoj situace v Sýrii podle zpravodaje rozděleni na dva tábory podle toho, na které pomyslné straně barikády stojí.

„Příznivci prezidenta Bašára Asada, kterých v Sýrii není málo, věří tomu, že současná vláda situaci zvládne a že nastane znovu klid a pořádek v intencích, jaké byly před revolucí. Vzbouřenci naopak tvrdí, že se situace v žádném případě nemůže vrátit zpátky, že musí přijít změny a reformy,“ přiblížil zpravodaj.


Násilnosti podle zpravodaje neutichají ani v přítomnosti pozorovatelů OSN. Zatím dohlíží na příměří v Sýrii šest pozorovatelů, dalších pětadvacet má dorazit za několik dní. V úterý generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal Radu bezpečnosti OSN o vyslání dalších 300 pozorovatelů do Sýrie. O rezoluci by měla Rada hlasovat příští týden.

„Myslím, že ani kdyby tady byly tři stovky pozorovatelů, nebylo by to dost, pokud nebude vůle na obou stranách konflikt dokončit a dohodnout se na nějakém řešení,“ uvedl zpravodaj.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme