OSN se přiblížila k dohodě o jaderném dohledu s Íránem

Mezinárodní agentura pro atomovou energii brzy podepíše s Íránem novou dohodu o jaderných kontrolách. Po návratu z Teheránu to ve Vídni prohlásil ředitel agentury Jukija Amano.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf MAAE Jukija Amano | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí podepsat dohodu už podle Amana padlo. Existují sice některé nesoulady, íránský vyjednávač, šéf Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalílí prý ale Amana ubezpečil, že uzavření dohody to nezmaří.

Amano potvrdil, že se mluvilo i o vojenské základně Párčín. Mezinárodní jaderný dozor chce Íránce přimět, aby umožnili nad rámec svých smluvních závazků její kontrolu. Existuje totiž podezření, že se na raketové základně prováděly testy nukleární hlavice. Zpřístupnění základny mezinárodní inspekci bude podle Amana jedním z bodů dohody.

Už zítra se mají v Bagdádu s íránskou delegací znovu sejít zástupci Rady bezpečnosti a Evropské unie. Spekuluje se, že se chystá kompromis, kdy by Západ Íránu umožnil omezené obohacování uranu.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme