OSN si pohlídá dodržování lidských práv v Severní Koreji

Rada OSN se rozhodla k historickému kroku – chystá se vyšetřovat, v jakém stavu jsou lidská práva v Severní Koreji. Chce tak zakročit proti zneužívání a mučení obyvatel KLDR. Režim prý v pracovních táborech vězní na 200 tisíc osob, které mnohdy žijí v nelidských podmínkách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un s Ri Sol-ču

Kim Čong-un s Ri Sol-ču | Zdroj: ČTK

Zavřeni přitom Severokorejci mohou být údajně i kvůli nevhodné písni, oblečení nebo nedostatečnému uctívání vůdců.

Vězni prý dostávají například jen 200 gramů kukuřičné moučky denně, jindy se musí živit krysami, aby přežili. Podle odhadů mezinárodních organizací zemřelo v lágrech za uplynulá desetiletí na 400 tisíc lidí.

Do severokorejských táborů jsou navíc se svými rodiči často umisťovány i děti. Na tento stav dlouhodobě upozorňují jihokorejské úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rada OSN se chystá kontrolovat dodržování lidských práv v Severní Koreji. Bližší informace přináší redaktor Robert Mikoláš

Lidé, kteří kruté zacházení přežijí a dostanou se na svobodu, se většinou snaží uprchnout přes Čínu do Jižní Koreje. Právě jejich svědectví o znásilňování nebo mučení jsou základem pro zprávy určené mezinárodnímu společenství.

Rezoluci, která odsuzuje předpokládané mučení i pracovní tábory pro politické vězně, předložilo Japonsko spolu s Evropskou unií za podpory Spojených států.

Pchjongjang podle dokumentu porušuje lidská práva, některé případy by prý mohly být dokonce považovány za zločiny proti lidskosti. Na základě rezoluce OSN vzniká tříčlenný tým, který bude porušování lidských práv po dobu jednoho roku vyšetřovat.

Korea obvinění odmítá

„Věříme, že zřízení vyšetřovací komise pomůže udržet pod mezinárodním drobnohledem jeden z nejtemnějších a nejtajemnějších režimů planety,“ doufá zástupkyně Komise pro lidská práva OSN Eileen Donahoe.

Výsledkem by pak mohlo být i podání žaloby na Severní Koreu u Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Pchjongjang obvinění uvedená v rezoluci odmítá, považuje rozhodnutí OSN za politický manévr. „Občané Severní Koreje jsou šťastní a hrdí na to, že mají jeden z nejlepších systémů na světě, který ochraňuje jejich lidská práva,“ oponuje velvyslanec KLDR při OSN Pyong Seso.

Severní Korea rovněž varovala před blíže nespecifikovanými vážnými důsledky a ze strany režimu se dají čekat ještě další ostrá slova.

Dnes se také na internetu objevilo nové propagandistické video, které ukazuje, jak severokorejská armáda útočí na Soul a bere do zajetí na 150 tisíc Američanů, vojáků i civilistů.

Robert Mikoláš, Silvie Třeslínová, krw, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme