OSN si připomene 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů

Generální tajemník OSN Kofi Annan se usilovně snaží svolat zvláštní zasedání OSN k 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů. Na podnět Spojených států, Polska a dalších zemí by se mělo všech 191 členů světové organizace sejít už 24. ledna, tři dny před vzpomínkovými akcemi k výročí osvobození tábora v Osvětimi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: OSN

Jak Českému rozhlasu v neděli potvrdil velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček, Česko se připojilo a zvláštní zasedání hlav států a vlád v New Yorku u příležitosti osvobození koncentračních táborů podpořilo.

Mezi dalšími 36 zeměmi, které se už k iniciativě přihlásily jsou Rusko a Kanada. Ke svolání Valného shromáždění na tak vysoké úrovni je třeba souhlasu dvou třetin členských zemí OSN.

Kofi Annan má ke svolání summitu i rodinný motiv, jeho manželka Nane je příbuznou švédského diplomata Raola Wallenberga, který před smrtí zachránil tisíce Židů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme