OSN si připomene 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů

Generální tajemník OSN Kofi Annan se usilovně snaží svolat zvláštní zasedání OSN k 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů. Na podnět Spojených států, Polska a dalších zemí by se mělo všech 191 členů světové organizace sejít už 24. ledna, tři dny před vzpomínkovými akcemi k výročí osvobození tábora v Osvětimi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: OSN

Jak Českému rozhlasu v neděli potvrdil velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček, Česko se připojilo a zvláštní zasedání hlav států a vlád v New Yorku u příležitosti osvobození koncentračních táborů podpořilo.

Mezi dalšími 36 zeměmi, které se už k iniciativě přihlásily jsou Rusko a Kanada. Ke svolání Valného shromáždění na tak vysoké úrovni je třeba souhlasu dvou třetin členských zemí OSN.

Kofi Annan má ke svolání summitu i rodinný motiv, jeho manželka Nane je příbuznou švédského diplomata Raola Wallenberga, který před smrtí zachránil tisíce Židů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme