OSN si připomíná výročí atentátu na své sídlo v Bagdádu

Organizace spojených národů si připomíná výročí bagdádského atentátu. Při pumovém útoku na hlavní středisko OSN v Iráku loni zahynulo 22 lidí včetně zvláštního vyslance Sergia Viery de Mella. OSN obnovila svou misi v Iráku teprve minulý týden, kdy tam přijel její nový vyslanec, pákistánský diplomat Ashraf Qazi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN

vlajka OSN | Foto: OSN

Diplomaté a pracovníci OSN se dnes scházejí nejen v New Yorku, ale také v Ženevě a Ammánu, aby si na souběžných pietních shromážděních připomněli výročí pumového útoku, který ukázal, že v dnešním světě nejsou ani zástupci mírových misí bezpeční. Generální tajemník OSN Kofi Annan je v Ženevě, kde se setkal s těmi, kteří atentát přežili, i s rodinami obětí.

Šéf světové organizace na smutečním shromáždění v Ženevě současně připomněl, že od osudného útoku zahynulo ve službě dalších 17 zaměstnanců OSN. "Tvrdě jsme pracovali na tom, abychom vylepšili slabosti v systému naší práce. Udělali jsme pro to hodně, ale ještě hodně se udělat musí. Ujišťuji vás, že vždycky budu trvat na tom, aby byla zajištěna ta nejpřísnější opatření, která před podobným nebezpečím uchrání naši drahou rodinu."

Výročí zároveň připomíná, že po stažení většiny pracovníků OSN z Iráku loni v říjnu, krátce po druhém bombovém útoku na budovu OSN v Bagdádu, se ještě nepodařilo misi světové organizace v Iráku plně obnovit. Ústředí zůstává v jordánském Ammánu i přesto, že Spojené národy mají při stabilizaci Iráku a jeho přechodu k demokracii sehrát klíčovou roli.

Miroslav Konvalina, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme