OSN slibuje v Asii viditelné výsledky během několika dní

Představitelé OSN jsou při řešení následků asijské katastrofy den ode dne optimističtější a slibují viditelné výsledky koordinovaného úsilí během několika dní. Koordinátor humanitární pomoci Spojených národů Jan Egeland v New Yorku řekl, že potravinovou pomoc nutně potřebuje 1,8 milionů lidí, bez asistence se ale neobejde až 5 miliónů postižených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakládání humanitární pomoci

Nakládání humanitární pomoci | Foto: UNICEF

Organizace Spojených národů se postavila do čela záchranných prací a i Spojené státy uznaly, že OSN bude nejlépe koordinovat snahy dárcovských a postižených zemí s úsilím stovek humanitárních organizací.

Svět má na řešení následků tsunami zatím asi 2 miliardy dolarů, ale například Spojené státy prohlásily, že jejich 350 miliónový příspěvek není stropem americké dobré vůle. Jan Egeland ocenil nasazení amerických vojenských helikoptér, které mají v této fázi cenu zlata.

Na Srí Lance se má dostat potravinová pomoc 700 000 lidem do tří dnů, ještě déle bude trvat doprava asi miliónu potřebných v Indonésii.

Americký prezident Bush nařídil svěsit vlajky v USA na půl žerdi a vyslal do postižené Asie delegaci expertů vedenou odstupujícím ministrem zahraniční Colinem Powellem. Ten před odletem z Washingtonu znovu ujistil, že Spojené státy, které vyčlenily dosud 350 milionů dolarů, dále hledají možnosti, jak co nejúčinněji pomoci.

Do Washingtonu se vrátil prezident Bush, členové vlády a kongresmani. Administrativa i zákonodárci dali najevo, že jen co bude zřejmé, jaké jsou nejnaléhavější potřeby postižených zemí, uvolní další prostředky. Část Kongresmanů se do jižní a jihovýchodní Asie vydá a některé zdroje nevylučují, že Americká pomoc by pak mohla dosáhnout až jedné miliardy dolarů.

Washington chce dát zejména v Indonésii najevo dlouhodobý viditelný závazek a napravit tím pošramocenou pověst v muslimském světě. Američané zdůrazňují, že priority při rekonstrukci si určí samy postižené země.

Světová banka na pomoc jižní a jihovýchodní Asii přislíbila 250 milionů dolarů. Jak ale upřesnil její prezident James Wolfensohn, tato částka je pouze odhadem prostředků určených na první rekonstrukční práce.

Česká zástupkyně ve Skupině Světové banky Jana Matesová zdůraznila, že všechny postižené země, kromě Barmy, jsou oprávněnými klienty Světové banky, a v rámci úvěrových limitů a možností banky jim bude v příštích třech až čtyřech letech k dispozici mnohonásobně více než zmíněných 250 milionů dolarů.

Záleží ale na požadavcích vlád postižených zemí, na co budou chtít prostředky přednostně směřovat. Půl až tři čtvrtě miliardy dolarů na likvidaci ekonomických následků pohromy a prevenci podobných následků v budoucnosti je podle Jany Matesové velmi realistický odhad.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme