OSN spokojená se spoluprací Iráku

Generální tajemník OSN Kofi Annan označil dosavadní spolupráci Bagdádu s inspektory OSN za dobrou. Vyzval Irák, aby v dosavadní ochotě vytrval. Spojené Státy naopak tvrdí, že irácké známky spolupráce zatím nejsou povzbudivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Kofi Annan | Zdroj: ČTK

Rozporná hodnocení prvního týdne zbrojních inspekcí sledoval v USA zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina. Organizace spojených národů se se Spojenými Státy shoduje v tom, že válka není nevyhnutelná.

Zatímco se Kofi Annan raduje z toho, že inspektoři získali okamžitý přístup i do prezidentských paláců, skeptický George Bush řekl, že kritickým testem bude to, zda Saddám Husajn odzbrojí. Pokud ne povedou Američané koalici k jeho odzbrojení.

"Jdi a dostaň ho Georgi," volal na hlavu státu jeden z pětitisíc republikánských příznivců v Loussianě. Zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení, kterou Bagdád předloží o den dříve než stanoví rezoluce OSN, chce americká administrativa použít jako důkaz Saddámových lží. Spojené Státy zároveň blokují v OSN dlouhodobé prodloužení programu ropa za potraviny.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme