OSN spokojená se spoluprací Iráku

Generální tajemník OSN Kofi Annan označil dosavadní spolupráci Bagdádu s inspektory OSN za dobrou. Vyzval Irák, aby v dosavadní ochotě vytrval. Spojené Státy naopak tvrdí, že irácké známky spolupráce zatím nejsou povzbudivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Kofi Annan | Foto: ČTK/AP

Rozporná hodnocení prvního týdne zbrojních inspekcí sledoval v USA zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina. Organizace spojených národů se se Spojenými Státy shoduje v tom, že válka není nevyhnutelná.

Zatímco se Kofi Annan raduje z toho, že inspektoři získali okamžitý přístup i do prezidentských paláců, skeptický George Bush řekl, že kritickým testem bude to, zda Saddám Husajn odzbrojí. Pokud ne povedou Američané koalici k jeho odzbrojení.

"Jdi a dostaň ho Georgi," volal na hlavu státu jeden z pětitisíc republikánských příznivců v Loussianě. Zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení, kterou Bagdád předloží o den dříve než stanoví rezoluce OSN, chce americká administrativa použít jako důkaz Saddámových lží. Spojené Státy zároveň blokují v OSN dlouhodobé prodloužení programu ropa za potraviny.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme