OSN tlačí prezidenta Asada k zastavení násilí. Jeho armáda pokračuje v zabíjení

V Sýrii pokračuje armáda v násilném potlačování hnutí protivládního odporu. Ze severní provincie Idlib hlásili svědkové po oba víkendové dny desítky obětí vojenské ofenzivy i bojů armády s rebely. Mezitím se v Damašku podruhé sešel mezinárodní vyjednavač Kofi Annan se syrským prezidentem Bašárem Asadem, kterého se snažil přimět k uzavření příměří s povstalci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada | Zdroj: ČTK

Annan dál apeloval na zpřístupnění válečných oblastí humanitárním agenturám a zahájení mírového dialogu. Ten Asad už o den dříve odmítl tvrzením, že nemůže jednat s teroristy.

Podle Kofiho Annana je ale nejpřednější starost o blaho syrských civilistů:

„Dovoluji si konstatovat, že není možné bránit se zatvrzele současným větrům změny. Apeloval jsem na prezidenta, aby si vzal k srdci africké přísloví, které říká, že když nemůžete zastavit vítr, vyměňte plachty.“

Mezinárodní vyjednavač dále konstatoval, že realistickou odpovědí na krizi, kterou země prochází, je přijetí změn:

„Ty vytvoří solidní základy pro demokratickou Sýrii. Společnost míru, stability, plurality, prosperity, s respektem k vládě práva a lidským právům,“ zdůraznil Kofi Annan.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme