OSN v Kongu selhalo. Hromadné znásilnění se opakovalo

Modré přilby v Demokratické republice Kongo selhaly při snaze ochránit civilní obyvatelstvo v zemi. Zvláštní velvyslanec OSN pro mírové mise Atul Khare řekl, že v Kongu bylo v posledních týdnech masově a opakovaně znásilněno přes 500 žen a dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sexuální násilí je v DRK bohužel velmi časté

Sexuální násilí je v DRK bohužel velmi časté | Foto: Cédric Gerbehaye

„I když zodpovědnost za ochranu civilistů v zemi nese především stát, jeho armáda a policejní síly, my jsme také selhali. Naše akce nebyly adekvátní a vedly k brutalitě vůči vesničanům v oblasti. Musíme zlepšit naši práci,“ uvedl Atul Khare.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Kongu sleduje Markéta Kutilová z organizace Člověk v tísni.

Zmocněnce OSN poslal do Konga generální tajemník OSN Pan Ki-mun potom, co o nájezdech konžských a rwandských rebelů informovali začátkem srpna zaměstnanci International Medical Corps.

Markéta Kutilová z organizace Člověk v tísni ale upozorňuje na to, že sexuální násilí v Kongu je naprosto běžné a dochází k němu už deset let. Podle Kutilové navíc nelze počítat s tím, že by byl za zmíněné hromadné znásilnění někdo potrestán:

„Šance, že by byli pachatelé potrestáni, se rovná nule. Rwanďané jsou občané cizího státu. Na území Konga žijí v lesích, kde se skrývají, a je nemožné je dopadnout, dokázat jim to a odsoudit je za znásilnění na území cizího státu. Kongo je navíc zkorumpovaný a nefunkční stát. Konžská justice a policie jsou navíc stejně nefunkční jako stát.“

Podle Kutilové bylo za posledních deset let v Kongu znásilněno zhruba 200 tisíc žen a dětí. Problémem je, že ženy znásilnění mnohdy vůbec nenahlásí, protože je v této společnosti obrovských stigmatem.

„V Kongu dnes pracuje mnoho mezinárodních organizací, které se snaží obětem znásilnění pomáhat a snaží se toto stigma a trauma žen prolomit. Hodně žen se to bojí přiznat, protože v té společnosti se často stává, že pokud je žena znásilněna, tak ji muž často vyžene i s dětmi, protože nechce, aby jeho žena byla znásilněná. I toto je důvod, proč se to ženy bojí přiznat,“ vysvětluje spolupracovnice Člověka v tísni.

Kutilová: Modré přilby jsou v Kongu k ničemu

Kutilová navíc kritizuje naprostou nečinnost OSN: „Mírová mise OSN, která se jmenuje MONUC, je nejdražší v historii OSN vůbec a je tam nasazeno 18 tisíc příslušníků modrých přileb. Za 10 let, kdy v Kongu jsou, zatím nezabránili jedinému masakru, neuchránili jedinou oběť před znásilněním a výsledek jejich mise se rovná de facto nule.“

„Zatím se jim nepodařilo nic pozitivního, aby zabránili válečnému konfliktu v Kongu nebo chránili civilisty. Takže tento případ jedině ukazuje na neschopnost mise OSN v Kongu,“ kritizuje postoj OSN Markéta Kutilová.

Dana Votýpková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme