OSN: V Somálsku hrozí smrt hladem tři čtvrtě milionu lidí

Humanitární katastrofa ve východní Africe neustává. OSN varuje, že tam může hladomor do konce roku zabít až tři čtvrtě milionu lidí. Podle OSN už hladomoru v Africkém rohu od začátku rekordně suché sezóny podlehly desítky tisíc lidí. Spojené národy aktuálně také navýšily počet somálských oblastí, ve kterých platí stav hladomoru, o region Bay. Humanitární situace se tam podle světové organizace prudce zhoršila - podvýživou tam prý trpí skoro šedesát procent dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladomor v Somálsku | Foto: ČTK/AP, Schalk van Zuydam | Zdroj: ČTK

Varování OSN je třeba chápat jako výzvu k větší pomoci a jako upozornění na krizi, na kterou se začíná zase pomalu zapomínat.

Humanitární pomoc budou potřebovat v příštích měsících, kdy může dál panovat sucho a kdy se jistě bude ve východní Africe čekat na úrodu, odhadem čtyři miliony Somálců. Hlavně v nejvíc postiženém středu a na jihu země, kde situaci nadále komplikuje velký vliv fanatických milicí al šabáb.

V celém Africkém rohu je podle Spojených národů zapotřebí dodat jídlo asi dvanácti milionům lidí. Kromě Somálska letošní nedostatek srážek těžce dopadá na obyvatele částí Džibutska, Eritreje, Etiopie, Keni a Ugandy.

Jan Prokeš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme