OSN: V Sýrii je připravená humanitární pomoc, Asad ale neumožnil distribuci

Syrská vláda podle Spojených národů zatím neumožnila distribuci humanitární pomoci. Jak řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, režim prezidenta Bašára Asada k tomu od pondělí nevydal příslušná povolení. Humanitární pomoc je přitom součástí dohody o příměří, kterou dojednaly Spojené státy a Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staffan de Mistura, zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii | Foto: Reuters

Na cestu do postižených oblastí jsou připravené desítky kamionů. Mistura proto vyzývá k okamžitému řešení situace.

I přes příměří umírali civilisté
Třiadvacet civilistů zemřelo a dalších 30 bylo zraněno po pondělním náletu na východosyrské město Majadin, které leží v oblasti kontrolované teroristickou organizací Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Podle jejího zástupce Ramího Abdara Rahmána jeden z náletů zasáhl školu, v níž žijí uprchlíci. Neuvedl ale, kdo za bombardováním stojí.
Zdroj: ČTK

„Je to zvlášť politováníhodné z toho důvodu, že v těchto dnech ztrácíme čas. Kdybychom totiž měli povolení, mohly už být konvoje s humanitární pomocí na cestě. Boje totiž utichly,“ upozornil.

Od počátku příměří v Sýrii podle Spojených národů výrazně ubylo násilností. Jak řekl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland, za posledních 24 hodin nejsou ze Sýrie žádné zprávy o civilních obětech. Zároveň prý skončily útoky na školy a nemocnice.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme