Ukončete bojové operace proti Rohingům, vyzvalo Barmu OSN

Valné shromáždění OSN vyzvalo Barmu, aby ukončila vojenské operace zaměřené proti muslimským Rohingům. Také navzdory nesouhlasu mimo jiné Číny a Ruska požádalo barmskou vládu k přijetí humanitárních pracovníků na svém území a umožnění návratu Rohingů, kteří byli vyhnáni nebo uprchli ze země.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingská rodina uprchla z Barmy do Bangladéše, v pozadí kouř z rohingských vesnic v Barmě | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Výzvu podpořilo podle agentury AFP 122 zemí. Proti byla Čína, Rusko, Kambodža, Laos, Filipíny, Vietnam, Bělorusko, Sýrie a Zimbabwe. Dalších 24 států se zdrželo hlasování.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům v Arakanském státě po útocích rohingských povstalců na stanoviště bezpečnostních sil 25. srpna. Armáda popírá, že by útočila na civilisty, a tvrdí, že naprostá většina zabitých Rohingů byli „teroristé“.

Lékaři bez hranic: během jednoho měsíce zemřelo až 13 000 Rohingů, šestina dětí uhořela

Číst článek

Svědkové z řad statisíců Rohingů, kteří z převážně buddhistické Barmy uprchli před násilnostmi do sousedního Bangladéše, ale popisují, že vojáci zabíjeli, mučili a znásilňovali barmské civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn na začátku prosince řekl, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme