OSN varuje před dalším izraelsko-libanonským konfliktem

Před novým ozbrojeným konfliktem mezi Izraelem a Libanonem varoval generální tajemník OSN. Podle Pan Ki Muna na hranici mezi oběma blízkovýchodními státy roste napětí, protože strany čtyři roky staré války nedodržují podmínky příměří. Šéf Spojených národů upozornil, že nový konflikt by mohl mít katastrofální následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelsko-libanonská hranice | Foto: zimmer.co.il

Válka mezi izraelskou armádou a šíitskými milicemi se základnami v jižním Libanonu si v létě 2006 vyžádala stovky obětí. Podle Pan Ki-muna dnes ani Izrael ani libanonské hnutí Hizballáh nerespektují linii příměří stanovenou tehdy OSN po víc než měsíci bojů.

Hizballáh a další povstalecké skupiny navíc doposud neodevzdaly zbraně navzdory rezoluci a embargu Spojených národů. Izrael naproti tomu pořád kontroluje spornou pohraniční vesnici Ghajar a jeho letectvo podniká denně výpravy nad libanonské území.

Zvěsti o možné třetí izraelsko-libanonské válce, která by měla vypuknout během léta, se šíří i v židovském státě.

Podle komentátora deníku Haarec Ariho Shavita jsou tyto obavy přehnané. Klíč k utlumení napětí nicméně podle něj má premiér Izraele s americkým prezidentem, kteří by si měli na nadcházející schůzce vyjasnit postoje ke svým tradičním rivalům v regionu - k Sýrii, Íránu a Palestincům, a odvrátit tak hrozbu další války.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme