OSN varuje před občanskou válkou v Pobřeží slonoviny

Organizace spojených národů varuje, že se na Pobřeží slonoviny schyluje k občanské válce a humanitární katastrofě. Potyčky mezi silami věrnými prezidentovi Laurentovi Gbagbovi a stoupenci nově zvolené hlavy státu Alassana Ouattary už vyhnaly z domovů na půl milionu lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží slonoviny | Zdroj: ČTK

Situaci navíc ztěžuje současná celosvětová situace. Konflikt totiž zastiňují boje v Libyi a katastrofa v Japonsku. Například OSN ze slíbených 32 milionů dolarů na pomoc běžencům v Pobřeží slonoviny zatím dostalo jen sedm milionů. Řešení konfliktu je přitom v nedohlednu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Pobřeží slonoviny sleduje komentátor ČRo Milan Slezák

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák navíc připomíná, že občanská válka už v Pobřeží slonoviny byla a nikam nevedla:

„Ono už to tady jednou bylo. Severní povstalci bojovali proti jihu, který ovládal prezident Gbagbo. Protože ani jedna strana nebyla schopná porazit tu druhou a protože byla spousta obětí, tak se po pěti letech občanské války dohodli, pod patronací mezinárodního společenství, že bude vytvořena společná vláda, která zemi dovede k prezidentským volbám.“

Prezidentské volby se konaly loni v listopadu. Problém je v tom, že oba kandidáti se cítí být vítězi a nikdo nechce tomu druhému ustoupit. „Třebaže okolní země i okolní svět si myslí, že volby vyhrál Alassan Ouattara, který pochází ze severu, tak prezident Gbagbo prohlásil, že se nevzdá úřadu, protože vyhrál on,“ vysvětluje Slezák.

Vzájemný spor navíc může znovu přerůst v občanskou válku, která podle komentátora Českého rozhlasu bude trvat dlouho, protože ani jedna strana nemá tolik sil, aby tu druhou porazila.

Milan Slezák, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme