OSN: Vražda libanonského premiéra v režii Sýrie a Libanonu

Sýrie a Libanon jsou zapleteni do vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Uvádí se to ve zprávě šéfa vyšetřovacího týmu Detleva Mehlise, která byla dnes zveřejněna v sídle OSN v New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova OSN v New Yorku

Budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

"Existují vzájemně provázané důkazy o syrské a současně libanonské účasti v tomto teroristickém aktu," stojí ve zprávě. "Je známou skutečností, že syrská vojenská rozvědka byla v Libanonu přítomna nejméně do stažení syrských sil v důsledku rezoluce 1559 RB OSN. Bývalí vysocí představitelé libanonské bezpečnosti byli dosazeni právě Syřany.

Vzhledem k infiltraci libanonských institucí a společnosti syrskou a libanonskou rozvědkou, které pracovaly v tandemu, je těžké si představit scénář natolik komplexního vražedného komplotu, o němž by nevěděly," míní Mehlis.

Ve čtvrtek Mehlis předložil zprávu o vyšetřování vraždy Harírího generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi, následně s ní byli seznámeni členové Rady bezpečnosti, libanonská vláda a média. Členské státy RB nyní povedou jednání o možných reakcích Rady bezpečnosti OSN na Mehlisovu zprávu.

Harírí a dalších 20 lidí zahynuli 14. února při pumovém atentátu v centru Bejrútu. Atentát vyvolal masové protesty a mezinárodní tlak, které vedly ke stažení syrských jednotek z Libanonu. Jeden z Mehlisem vyslýchaných syrských představitelů, ministr vnitra Ghazí Kanaan, spáchal krátce před předložením zprávy OSN sebevraždu.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme