OSN vyhodila Wonder Woman. Ztělesňuje stereotypy, které bychom měli vymýtit, tvrdí její odpůrci

Organizace spojených národů je bez své speciální velvyslankyně pro spravedlnost a rovnost pohlaví. Po necelých dvou měsících totiž ve funkci skončila komiksová postava Wonder Woman. Podle zaměstnanců OSN hrdinka svým vzhledem jen podporuje stereotypy o ženách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN dala Wonder Woman padáka | Foto: Fotobanka Profimedia

Wonder Woman se svého úřadu speciální velvyslankyně OSN pro spravedlnost a rovnost pohlaví ujala teprve před dvěma měsíci s heslem „Zázraky jsou možné“. Měla být ambasadorkou pro rovnost žen a dívek a přispět tak k úsilí o zrovnoprávnění dívek a žen po celém světě, což je jeden z cílů, který si OSN vytkla do roku 2030.

Přehrát

00:00 / 00:00

OSN vyhodila Wonder Woman. Více si poslechněte v reportáži Lenky Kabrhelové.

Vnadnou a spoře oděnou superhrdinku představila Diana Nelsonová, prezidentka komiksové společnosti DC Entertainment.

Mise Wonder Woman ale rychle skončila. Mluvčí OSN konkrétní důvody nevysvětlil. Rozhodnutí ale přišlo po týdnech protestů a apelů. Téměř 45 tisíc lidí podepsalo protestní petici, která upozorňuje na to, že současná podoba vnadné hrdinky podrývá všechny cíle, o které se má coby velvyslankyně snažit.

Amazonka bude pokračovat alespoň ve filmu

Přestože tvůrci hrdinky před 70 lety usilovali o to, aby Wonder Woman představovala silnou a nezávislou ženu bojovnici s feministickým poselstvím, dnešní realita je podle kritiků úplně jiná. Superhrdinka ve své dnešní podobě spoře oděné bílé ženy s objemným hrudníkem a nereálnými tělesnými proporcemi, ztělesňuje podle nich všechny stereotypy, které by se OSN naopak měla snažit vymýtit.

Nový rekord na dražbě. Kresba z komiksu o Tintinovi stála 1,5 milionu eur

Číst článek

Wonder Woman se představila čtenářům poprvé v roce 1941. Je moudrá jako Athéna, krásná jako Afrodita a silná jako Héraklés. Od svého vzniku bojuje tato amazonka proti zákeřným padouchům, zachraňuje jejich oběti a odhaluje zločinná spiknutí.

Jako velvyslankyně pro rovnost žen a dívek ve světě ale nemůže podle svých kritiků Wonder Woman obstát. Jestli se to hrdince povede alespoň na filmovém plátně, to by se diváci měli dozvědět už za pár měsíců, kdy do kin přijde nejnovější snímek se superženou v hlavní roli.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme