OSN vyšle mírové jednotky do jižního Libanonu

Rada bezpečnosti OSN schválila v New Yorku rezoluci vyzývající k ukončení bojů mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. Rezoluce počítá s rozmístěním mezinárodních mírových jednotek v jižním Libanonu. Ty by měly mít mandát k použití zbraní v případě nutnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Rezoluce 1701 určuje mezinárodním jednotkám, aby obsadily jižní Libanon, odkud Hizballáh podnikal teroristické útoky na Izrael. Rezoluce také vyzývá Hizballáh a Izrael k okamžitému ukončení nepřátelských akcí, ale zatím ne k okamžitému zastavení palby. Počet vojáků OSN v Libanonu se zvýší z dosavadních 2 tisíc na 15 tisíc.

Americká ministryně zahraničí Riceová prohlásila, že rezoluce a mezinárodní pomoc posílí Libanon. Vyzvala také Írán a Sýrii, aby respektovaly vůli světového společenství. Izraelský premiér Olmert přislíbil, že jeho kabinet zítra rozhodne o přijetí rezoluce. V Radě bezpečnosti OSN zatím není odezva Hizballáhu.

Text dokumentu dále požaduje bezpodmínečné propuštění izraelských vojáků, jejichž únos příslušníky Hizballáhu stál za propuknutím konfliktu. Ten trvá už měsíc a vyžádal si přes tisíc obětí, hlavně civilistů. Boje na Blízkém východě ovšem nadále pokračují.

Při včerejším útoku armády židovského státu na libanonský konvoj přišlo o život nejméně sedm lidí. Izraelský premiér Ehud Olmert včera rozhodl o rozšíření pozemní vojenské operace na území Libanonu. Uvedl ale, že v případě akceptování rezoluce izraelským vedením může být ofenziva pozastavena. O rezoluci bude kabinet hlasovat v neděli.

Podle agentury Reuters krátce po schválení rezoluce došlo k zahájení nové etapy ofenzivy. Jednotky židovského státu totiž začaly postupovat na sever k řece Litání. Podle libanonských policejních zdrojů zahynulo při dnešním bombardování cílů poblíž jiholibanonského přístavu Tyra několik lidí. Terčem útoku se staly také komunikace na severu země.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme