OSN vyzvala libyjskou vládu, aby převzala kontrolu nad věznicemi

Organizace spojených národů i Lékaři bez hranic poukazují na případy mučení zajatců v libyjských věznicích. Nad mnohými z nich ale současná vláda nemá kontrolu. OSN ji proto vyzvala, aby ve vězeňství urychleně udělala pořádek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tripoliská věznice Abú Slím. Kaddáfí zde věznil politické odpůrce

Tripoliská věznice Abú Slím. Kaddáfí zde věznil politické odpůrce | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kolik lidí je aktuálně v libyjských věznicích, není možné určit, protože žádné oficiální údaje neexistují. OSN odhaduje, že v současné době je z různých důvodů vězněno asi 8000 osob.

Zčásti jde o lidi, kteří sloužili minulému režimu a podíleli se na represích. Mnozí jsou ale zavřeni například za to, že u sebe měli drogy nebo alkohol, což je v Libyi zakázáno.

„Pak to samozřejmě mohou být i političtí protivníci a různí lidé, kteří se do vězení dostali z naprosto nejasných důvodů; nemusíme si asi dělat velké iluze o tom, jak vypadá porevoluční spravedlnost v Libyi,“ podotkl v Odpoledním Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu situaci kolem libyjských věznic přiblížil Martin Dorazín ze zahraniční redakce

Podle odhadu OSN je v celé Libyi asi 60 improvizovaných věznic, které zřídily revoluční brigády a v nichž neplatí žádné zákony a předpisy. A není vyloučeno, že někteří zajatci slouží i jako rukojmí, jako argumenty pro případ vyjednávání mezi jednotlivými kmenovými vůdci o politickém vlivu a rozdělení přístupu k ropným zdrojům.

Nicméně ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že právě dnes už převzalo kontrolu nad dvěma velkými věznicemi v Misurátě a Tripolisu. Na protest proti násilí na vězních Misurátu minulý týden opustila organizace Lékaři bez hranic, která v tomto městě působila od loňského srpna.

Právě lékaři byli jedni z prvních, kteří na případy mučení ve věznicích upozornili. Konkrétně byli mnohokrát svědky toho, že jim vyšetřovatelé přiváděli mučené vězně k ošetření. Nešlo ‚jenom‘ o bití, ale také o elektrošoky. OSN například zmiňuje znásilňování mužů i žen v těchto věznicích.

Národní libyjská rada, která v zemi vládne, přiznává, že k takovým případům dochází; podle ní však nejde o systematický princip, který by se uplatňoval. Rada současně slíbila nápravu.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme