OSN vyzvala Rusko, aby zakročilo proti nenávisti a rasismu ve sportu i politice

Výbor OSN proti rasové diskriminaci v pondělí vyzval Rusko, aby důrazněji zasáhlo proti rasistickým útokům ruských ultranacionalistů a neonacistů i proti projevům nenávisti ruských politiků. Úřady by podle OSN měly také zpřísnit svůj postoj vůči rasismu, netoleranci a xenofobii ve sportu, napsala v pondělí agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitka ruských chuligánů s britskými fotbalovými fanoušky

Bitka ruských chuligánů s britskými fotbalovými fanoušky | Zdroj: Profimedia

Výbor OSN vyjádřil své znepokojení v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale, které se má v roce 2018 poprvé historii konat v Rusku. Země se zavázala před finále sportovní události bojovat zejména proti nesnášenlivému chování fotbalových fanoušků.

Za rasistické projevy fanoušků dostaly přitom minulý měsíc od Ruské fotbalové unie pokutu ve výši až 250 000 rublů (zhruba 93 000 korun) fotbalový klub Spartak Moskva i jeho největší rival Dynamo.

Rusko provedlo razii na nacistické memorabilie

Číst článek

Šéf ruské federální agentury pro záležitosti národností Igor Barinov uvedl, že země trvale bojuje proti glorifikaci nacismu, který je v Rusku od roku 2014 považován za zločin. V roce 2016 podle něj úřady odhalily zhruba 1450 extremistických trestných činů, 993 případů skončilo u soudu a 934 provinilců bylo shledáno vinnými.

Počet rasistických útoků se v zemi v posledních letech podle výboru OSN snížil, násilí proti lidem ze střední Asie, Kavkazu a dalším etnickým menšinám jako jsou Romové a lidé z Afriky ze strany neonacistických a kozáckých skupin však stále přetrvává.

"Rasistické projevy nenávisti jsou stále běžné ze strany úředníků i politiků, zejména v průběhu volební kampaně, a zůstávají nepotrestány," cituje agentura Reuters OSN.

Podle mezinárodní organizace přitom zemi stále chybí protidiskriminační legislativa. Extremistickou činnost pak ruské federální zákony definují jen vágně a příliš široce, upozorňuje výbor OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme