OSN vyzvala státy Evropské unie, aby nechaly zakotvit lodě s lidmi zachráněnými ve Středozemním moři

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý vyzval země Evropské unie, aby zpřístupnily své přístavy dvěma záchranářským lodím, které v posledních dnech ve Středozemním moři vzaly na palubu více než 500 lidí. Podle vyslance UNHCR pro centrální Středomoří Vincenta Cochetela běženci nutně potřebují humanitární pomoc. Itálie a Malta nechtějí povolit, aby tato plavidla zakotvila v jejich přístavech.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární loď (ilustrační foto) | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Přes 350 migrantů od pátku vzala na palubu posádka lodě Ocean Viking, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic (MSF) společně s charitou SOS Méditerranée. Loď španělské skupiny Proactiva Open Arms čeká na povolení zakotvit už skoro dva týdny.

Čaputová: Migrace je problém celé EU, řešení musí hledat i země, kam uprchlíci nesměřují

Číst článek

Na palubě má aktuálně 151 běženců, neboť maltské a italské úřady od neděle převzaly devět osob, které potřebovaly lékařskou péči. Osud ostatních lidí je zatím nejasný.

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini v úterý podle agentury AP potvrdil svůj záměr postarat se o to, aby Ocean Viking ani Open Arms v italském přístavu nezakotvily. Lodě nevládních organizací převážející migranty Itálie nepřijímá od loňského roku. Malta tak v poslední době činila pouze v případech, kdy se země EU dohodly na jejich přerozdělení.

„Tady nelze otálet. Blíží se bouřky a podmínky se budou pouze zhoršovat,“ uvádí v prohlášení Cochetel. Lodím podle něj „musí být okamžitě umožněno zakotvit“, aby pasažéři „mohli dostat nutně potřebnou humanitární pomoc“.

„Nechávat v tomto počasí na otevřeném moři lidi, kteří uprchli z Libye před válkou a násilím, znamená vršit utrpení na utrpení,“ dodal představitel UNHCR.

Meziroční pokles 30 procent

Z Libye se směrem k evropským břehům i letos vydávají tisíce lidí, meziročně však počet lidí zachycených na této trase výrazně klesl, uvádí úterní zpráva Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Od ledna do července se centrálním Středomořím do EU dostalo 4890 nelegálních přistěhovalců, tedy přibližně čtvrtina ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018.

Celkově bylo na hlavních migračních trasách do EU od začátku letočního roku zaznamenáno na 54 300 „nelegálních překročení hranic“, což představuje meziroční pokles o 30 procent. Největší počet příchozích letos registruje Frontex ve východním Středomoří. Úřady zde odhalily 28 200 migrantů, především z Afghánistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme