OSN vyzývá k akci v boji proti změnám klimatu

V boji proti globálnímu oteplování musíme jednat, prohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun při zahájení summitu o změnách klimatu. Stovka vrcholných státníků se sešla v New Yorku den před zahájením Valného shromáždění OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Jednání má připravit půdu pro zvláštní summit OSN o klimatu, který se sejde koncem roku v Kodani. Tam by se státy měly domluvit na přísnějších limitech pro snižování emisí skleníkových plynů a podepsat smlouvu, která by nahradila takzvaný Kjótský protokol, jehož platnost končí v roce 2012.

Přehrát

00:00 / 00:00

O newyorském summitu o změnách klimatu mluvil v odpoledním Radiožurnálu Vít Pohanka

Státníci se bojí, aby představitelé 190 zemí světa neodešli z Kodaně s prázdnou. To by podle Pan Ki-muna bylo neomluvitelné, ekonomicky krátkozraké a politicky nemoudré.

Před zablokováním rozhovorů v Kodani varoval také předseda Evropské komise José Manuel Barroso a v podobném duchu mluvili i další řečníci. Americký prezident Barack Obama zase vyzval k rychlým činům, čas podle něj rychle plyne a my musíme se něco dělat.

"Odpověď naší generace na tento problém bude soudit historie. Pokud se nám nepodaří jednat odvážně, rychle a společně, riskujeme, že přivedeme příští generace k neodvratné katastrofě," řekl americký prezident.

Čína má představit nový plán na snižování emisí

Právě Spojené státy jsou společně s Čínou největšími světovými producenty skleníkových plynů a zatím se bránily přijmout závazky o tom, jak budou emise snižovat. Od čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa se čeká nový plán snižování emisí.

Podle Šéfa sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boera se Čína chystá předběhnout USA pokud jde o šetření energií, využívání obnovitelných zdrojů a omezování škodlivých emisí a převzít tak roli světové jedničky v boji proti klimatickým změnám.

Jednání se účastní i český prezident Václav Klaus, který snahy o globální dohodu na opatřeních proti oteplování zpochybňuje. Není ale mezi hlavními řečníky a bude vystupovat jen v rámci jednoho z kulatých stolů.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme