OSN vyzývá k zesílení boje proti HIV. Také v Česku přibývá nakažených

Zástupci OSN vyzývají k usilovnému boji s virem HIV. Oznámili to ve zvláštní zprávě věnované šíření této smrtelné choroby. Domnívají se, že pokud bude boj intenzivnější, mohl by svět s globální hrozbou nemoci AIDS úplně skoncovat. V opačném případě může vir zaútočit znovu v plné síle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka, symbol boje proti AIDS | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Seema K. K.

HIV pozitivních přibylo rekordně v České republice. Jen za prvních devět měsíců letošního roku je 185 nových pacientů.

Je to víc případů, než se v několika letech objevilo za celý rok. Od začátku sledování, tedy bezmála za třicet let, zaznamenala laboratoř v Česku 2300 nakažených.

Přehrát

00:00 / 00:00

O onemocnění HIV/AIDS mluví manažerka Národního programu HIV/AIDS v Česku Veronika Šikolová

Podle manažerky Národního programu HIV/AIDS v Česku Veroniky Šikolové může mít současný nárůst více příčin. „Může to být jednak nedostatečná prevence, dále to mohou být společenské změny, které souvisí s vnímáním infekce HIV a jejích dopadů,“ říká.

AIDS už navíc není takovým strašákem jako v minulých letech. „Ale ještě víc je to otázka pocitu, že mě se to netýká. A to je myslím mnohem nebezpečnější než strach z toho, že budu HIV pozitivní,“ podotýká Šikolová.

Nárůst se podle ní týká především skupin mužů, kteří mají sex s muži. Tato skupina je v České republice jednoznačně nerizikovější.

V pátek odstartuje i v Česku Evropský testovací týden, v jehož rámci bude zpřístupněno mnoho testovacích míst, kde se lidé budou moci bezplatně a často i anonymně nechat otestovat.

„Místa budou po celé České republice, konkrétní seznam lze najít na webových stránkách www.prevencehiv.cz nebo www.aids-hiv.cz. Řádově se jedná o desítky míst,“ informuje Šikolová a dodává:

„V léčbě se dosáhlo velkých pokroků. V podstatě se HIV pozitivní lidé, kteří se léčí, dožívají srovnatelného věku jako lidé, kteří HIV nemají.“

HIV a AIDS | Foto: Michal Jindra

Helena Šulcová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme