OSN vyzývá Libyi k zajištění zbraní. Prozatímní vláda na to ale nestačí

Spojené státy v září upozornily na množství zbraní v Libyi. Podobné hlasy nyní zaznívají i z Rady bezpečnosti OSN. V jednomyslně schválené rezoluci vyzvala libyjskou prozatímní vládu, aby zbraně zajistila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chystání zbraní na dobývání města Bání Válid

Chystání zbraní na dobývání města Bání Válid | Zdroj: Reuters

"Rezoluce 2017 vyzývá k odstranění zbraní v Libyi. Rada bezpečnosti si uvědomuje, jaké nebezpečí představuje šíření zbraní po libyjském konfliktu. Cílem naší rezoluce je zajistit hlavně přenosné systémy protiletecké obrany, ruční a lehké zbraně. Likvidace těchto zbraní pomůže urychlit poklidnou obnovu země a přispěje k míru v regionu. Mír zpravidla nastane po odzbrojení, když lidé složí zbraně,“ řekla v projevu předsedkyně Rady bezpečnosti OSN Joy Ogwu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyi sleduje zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou podnítilo Rusko, byla jednomyslně přijata. „Už jen pouhý fakt, že byla rezoluce přijata na tak vysoké úrovni naznačuje, že obavy z toho, že by ty zbraně mohly skončit tak, že by se to nemuselo líbit Západu ani Rusku. Koneckonců Rusko se musí také bát, že zbraně skončí na Kavkaze a budou použity proti jeho vojákům,“ říká zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Zbraně z vykradených skladů se už skutečně objevily na černém trhu. Pašují se například do pásma Gazy. Je to závod s časem a překupníky, na který libyjská vláda v tuto chvíli nemá kapacity. Přímo v Libyi operuje asi 15 amerických expertů, kteří se snaží dohledat všechny sklady.

„Kdysi dávno, když ještě mudžáhidé v Afghánistánu bojovali proti Sovětům, tak od Američanů dostávali Stingery. To je raketa, která se odpaluje z ramene. Proti sovětským letadlům se velice osvědčila,“ říká Slezák.

Když se ale později Sověti z Afghánistánu stáhli, Stingery zůstaly mudžáhidům a někteří Iráčané si Stingery mohli propašovat do Iráku, kde s nimi stříleli po amerických letadlech.

„V Libyi nebyly americké zbraně, byly tam sovětské rakety podobného typu, to znamená přenosné a nenápadné. Jde spíše o zbraně, které jsou tím nebezpečnější, čím lépe jsou pašovatelné,“ dodává Milan Slezák.

Mnohé zbraně nebudou v Libyi použitelné nebo budou odhalitelné. „Myslím si, že teď je národním libyjským sportem ozbrojit se, mít doma nějakou zbraň a vůbec bych se nedivil, kdyby dokonce i někteří civilisté, kteří by neměli vůbec žádné teroristické úmysly, si něco takového nerozebrali,“ říká Slezák.

Kaddáfího režim disponoval chemickýcm arzenálem

O zásobách yperitu se vědělo už před občanskou válkou. Kaddáfího režim spolupracoval na jeho likvidaci. A zatím se neobjevily informace o nějakých tajných zásobách. Nicméně Prozatímní libyjská vláda chemické zbraně nechce. Neumí si s nimi ale poradit. Do země by tak měl v blízké budoucnosti, pravděpodobně v řádu dnů nebo týdnů, dorazit tým expertů z Haagu a začít s jejich likvidací.

Prozatímní vláda nemá vliv na drobné povstalecké oddíly. Země tak pomalu upadá do chaosu. Vítězové pořádají nájezdy na skutečné, ale i jen domnělé příznivce Kaddáfího.

Lidé nevěří, že by vláda měla dost síly k nastolení pořádku, ochraně všech občanů a odsouzení hříšníků, ať už minulých, nebo současných. Libyjská společnost se také rozděluje podle kmenových linií. Což může vyústit ve vleklou občanskou válku.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme