OSN žádá o další peníze pro oběti zemětřesení v Pákistánu

Obětem nedávného mohutného zemětřesení v Pákistánu se stále nedostává účinné pomoci. OSN dokonce varuje, že by v příštích týdnech mohlo na neléčená zranění, zimou nebo hlady zemřít víc lidí, než při samotné katastrofě. Humanitární organizace kritizují některé bohaté země, že na pomoc obětem zemětřesení neposlaly dost peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bez střechy nad hlavou | Zdroj: ČTK

Na pomoc lidem žijícím na pákistánsko-indickém pomezí už OSN nepotřebuje původních 312, ale už dokonce 550 milionů dolarů. Podle britské charitativní organizace Oxfam navíc z původně požadované částky dorazilo jen 30 procent.

Oxfam tvrdí, že některé bohaté země jako Francie, Rakousko či Španělsko zatím nepřispěly vůbec, a jiné jako Spojené státy, Japonsko nebo Německo přispěly málo.

Vysoký představitel Spojených národů Rashid Khalikov pak upozorňuje, že intenzivnější pomoc musí dorazit do konce listopadu. Pak už budou horské oblasti zasypané sněhem.

"Lze očekávat, že jsou nemocní, kterým se ještě nedostala péče," řekl Radiožurnálu major Josef Křen, velitel jednotky českých hasičů, kteří spolu se zdravotníky pomáhají lidem v pákistánském Ravalakotu.

"Objevují se i střelná zranění, která jsme ošetřovali vlastně po celou dobu činnosti, ošetřují se pacienti a zranění, první týden se dokonce prováděly i operace v místní nemocnici, která byla částečně poničena, dneska už je stav takový, že nemocnice je evakuovaná úplně," popsal situaci na místě major Křen.

Příslib dalších peněz si OSN slibuje od dnešní dárcovské konference v Ženevě. Při zemětřesení 8. října přišlo v Pákistánu o střechu nad hlavou na 3,3 milionu lidí, počet obětí dosahuje až 80 tisíc.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme